Dzisiaj wyjaśnię dlaczego pamięć jest ważnym elementem naszego życia i sukcesów. Powiem Wam co zrobić, by poprawić swoją pamięć a tym samym poziom wykonywanych zadań (np. zapamiętanie listy zakupów, imion czy paragrafów i komentarzy prawnych).

"Głowa bez pamięci to twierdza bez garnizonu" Napoleon Bonaparte

Pamięć ludzka jest zaskakująca. Wśród nas są tacy, którzy zapamiętują każdy szczegół i potrafią dokonywać trudnych operacji matematycznych w pamięci (hipermnezja). Są i tacy, którzy nie pamiętają kawałka swojego życia (amnezja). Niezależnie od tego w jakiej kondycji mamy swoją pamięć, to jest ona najważniejszym procesem poznawczym, który umożliwia nam poznawanie siebie i świata. Bez niej nasz umysł byłby bezbronny, dlatego interesuje nas jak doskonalić pamięć.

Pamięć ma znaczenie

Jest zdolnością do przechowywania informacji i późniejszego jej wykorzystania. Bez niej nie byłoby możliwe odbieranie wrażeń z otoczenia i rozwiązywanie problemów. Dzięki niej wiemy jak się zachować w danej sytuacji, znamy ogólne fakty dotyczące świata, znamy procedury. Przechowujemy ślady pamięciowe zdarzeń, z których nawet nie zdajemy sobie tu i teraz sprawy (mowa między innymi o traumach).

Pamięć jest matrycą dla naszej wiedzy, którą nabywamy w toku życia. Jest istotną częścią naszej inteligencji, dlatego chcielibyśmy ją polepszać. Czy jest to możliwe?

Jak poprawić pamięć?

Na poprawę pamięci składa się kilka kwestii. Przede wszystkim chodzi o ogólnie rozumianą sprawność intelektualną. W pierwszej kolejności dostarcz umysłowi "paliwka". Odpowiednia dieta mózgu i wypoczynek jest podstawą tego, abyś działał na optymalnych obrotach! Jeśli jesteś przemęczony, zadania Ci nie wychodzą, szukasz sposobów na poprawę pamięci i natrafiłeś na ten artykuł, to jedź na urlop.

Kolejnym ważnym aspektem jest bycie uważnym i skoncentrowanym na obecnej chwili. Twoim zadaniem jest opanowanie pewnego zakresu materiału. Uporządkowanie miejsca pracy pozwala na pozbycie się złodziei czasu, co zwrotnie pozwoli na całkowite skupienie się i gimnastykowanie procesów pamięciowych.

Mówiąc o tym, jak poprawić pamięć często mamy na myśli sprawniejsze zapamiętywanie. Tutaj niewątpliwy wpływ ma organizacja zapamiętywanego materiału (słów, cyfr, twarzy itd.). Nie chodzi o rodzaj treści materiału, ale sposób w jaki go opracujemy poznawczo (dokonamy elaboracji). Najlepszą metodą jest tutaj tworzenie łańcucha skojarzeń. Samo powiązanie materiału z posiadaną wiedzą sprawia, że łatwiej zapamiętujemy.

Oczywiście asocjacje mogą być różne i wielomodalne. Możesz tworzyć obrazowe wyobrażenia słów, rysować piktogramy. Im bardziej absurdalne i/lub osobiste (nacechowane emocjami) skojarzenia, tym łatwiej zapamiętasz materiał. Więcej o asocjacjach dowiesz się w artykule: "Jak zapamiętywać imiona?".

Jak wspomniałem zapamiętywanie jest ściśle związane z naszym emocjami. Badania naukowe nad pamięcią świadków donoszą, że im bardziej kontekst zapamiętywania powiązany był z przeżyciami emocjonalnymi, tym bogatsza była relacja ze zdarzenia np. przestępstwa. Niekoniecznie była ona wiarygodna, gdyż pod wpływem silnych emocji ślady pamięciowe ulegały zniekształceniom. Większe znaczenie na zapamiętywanie, przechowywanie i odpamiętywanie materiału mają emocje pozytywne. Radosny mózg pamięta lepiej.

Doskonalenie pamięci wpływa na efektywność naszej nauki i osiąganie sukcesów. Co wyjaśnia tak duże zainteresowanie wokół procesów związanych z pamięcią i myśleniem. Więcej informacji na temat tego, jak poprawić pamięć znajdziesz w moich artykułach:

"Bardzo skuteczna technika pamięciowa"

"Jak skutecznie uczyć się słówek"