Wszyscy chcemy być odbierani jako osoby zaradne, inteligentne i pewne siebie. To naturalne. Nie ważne, czy jest to rozmowa kwalifikacyjna, pierwszy dzień w szkole, czy pierwsza wizyta u przyszłych teściów. Pierwsze wrażenie będzie wpływać na to, jak jesteśmy postrzegani i traktowani.

Psychologia pierwszych wrażeń

W psychologii istnieje coś takiego jak efekt aureoli - w skrócie: atrakcyjnym osobom przypisujemy pozytywne cechy charakteru. Jeśli do tego dodamy, że kluczowa ocena dokonywana jest w ciągu 30 sekund, to logiczne jest, że pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne, by przez cały późniejszy czas być widzianym jako osoba wyróżniająca się pozytywnymi cechami. Jako ludzie nie lubimy się mylić, więc nawet jeśli później popełnisz gafę - prędzej zostanie Ci wybaczona, dlatego, że zrobiłeś/aś świetne pierwsze wrażenie. Wszystko to dlatego, że gdy już raz ocenimy (rzecz lub osobę) zmiana opinii oznaczałaby popełnienie błędu. Jest to dużo trudniejsze, niż ocenić kogoś negatywnie od pierwszego wrażenia.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Chętnie podzielę się z Tobą kilkoma poradami, co zrobić, abyś wywoływał/a wspaniałe pierwsze wrażenie.

  1. Kontakt wzrokowy (ale nie wpatrywanie się)

Kontakt wzrokowy jest uznawany za przejaw pewności siebie, a to budzi w ludziach zaufanie. Uważaj jednak, żeby nie wpatrywać się intensywnie - to jest kojarzone z agresją (lub zauroczeniem) i nie robi dobrego pierwszego wrażenia. Najlepiej patrzeć w oczy na wstępie rozmowy, a potem, co jakiś czas na chwilę wracać do kontaktu wzrokowego.

  1. Uścisk dłoni

Uścisk powinien być: mocny, ale nie bolesny, ciepły (dosłownie - dłoń powinna być ciepła) oraz suchy. Mocny, gdyż kojarzony jest z pewnością siebie - a co za tym idzie wzbudza zaufanie. Ciepły, gdyż ciepło kojarzone jest (nawet jeśli nie ma to wielkiego sensu) z pozytywnymi cechami charakteru. Suchy, gdyż pokazuje to spokój i opanowanie, a więc, że nie ukrywamy złych intencji. Te analogie działają bezpośrednio na nasz mózg, często nie są świadome, a mimo to mocno wpływają na pierwsze wrażenia o nas.

  1. Pewny głos

Jaki głos sprawia wrażenie pewności siebie? Nieco niższy niż zazwyczaj, mniej melodyjny, ale za to bardziej zróżnicowany i dynamiczny (od bardziej cichego do głośniejszego).

  1. Podobny ubiór

Jeśli chcesz zrobić ciepłe i miłe pierwsze wrażenie ubierz się podobnie jak rozmówca. W ten sposób zobaczą, że jesteś podobny do nich, a przez to bardziej Cię polubią.

Za mało?

Domyślam się, że ten artykuł to tylko kilka porad, które mogą służyć jako początek - choć z pewnością jeszcze dużo można się nauczyć. Jeśli chcesz zbudować i pogłębić swoją umiejętności robienia pierwszego wrażenia na innych, koniecznie skorzystaj z naszego 5-dniowego kursu Pierwsze Wrażenie.

Pomoże Ci on zwiększyć swoją pewność siebie w kontaktach z innymi. Krok po kroku, słuchając wspaniałego psychologa, a przy tym mojej dobrej przyjaciółki - Sandry Lasek, nauczysz się jak robić doskonałe pierwsze wrażenie. Pomoże Ci w tym kurs skupiony przede wszystkim na praktyce, przygotowany tak, byś jak najszybciej osiągnął swój cel!