Zadbaj o kondycję mózgu

Mózg nie lubi rutyny. Lubi za to być stymulowany na najróżniejsze sposoby. Aby utrzymać go w dobrej kondycji musisz mu dostarczyć jak najbardziej zróżnicowanych, nowych bodźców.

Mam dla Ciebie kilka ciekawych i prostych ćwiczeń, dzięki którym utrzymasz swój mózg w dobrej formie. Będziesz wykorzystywać swoje zmysły na sposoby, których dotąd nigdy nie próbowałeś.

Co Twój mózg będzie z tego miał?

- Będziesz tworzyć nowe połączenia między neuronami. Wyjdziesz poza utarte szlaki i skończysz ze stymulacją ciągle tych samych ścieżek nerwowych.

- Dasz umysłowi porządny aerobik, co znacznie zwiększy jego sprawność i elastyczność.

- Mózg, który nie jest stymulowany, szybko się starzeje. Rutyna bardzo temu sprzyja. Czas abyś zaczął dostarczać mu nowych wrażeń, a dłużej będzie młody.

- Wzrośnie Twoja kreatywność i zdolność radzenia sobie z codziennymi zadaniami. Mózg, który jest w dobrej formie jest elastyczny i łatwiej znajduje ciekawe i skuteczne rozwiązania.

- Pozbędziesz się nudy i urozmaicisz swoje życie. Co więcej, te ćwiczenia to świetne i ciekawe doświadczenie.

Nowe, wielozmysłowe skojarzenia to idealne ćwiczenia dla mózgu. Dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie go w dobrej kondycji jest robienie rzeczy, których dotąd nie robiłeś albo robienie rzeczy Ci znanych lecz w nowy sposób. Każda zmiana zmusza Twój mózg do korzystania z nowych ścieżek nerwowych. Nowości stymulują aktywność wielu obszarów mózgu, które są uśpione podczas zajęć rutynowych.

Zmysły i obserwacja

Zmysły to narzędzia, z których korzysta nasz mózg, aby pobierać informacje z otaczającej nas rzeczywistości. W ciągu dnia głównie korzystamy z wzroku i ze słuchu. Te zmysły dają nam najwięcej informacji o naszym otoczeniu. Mniej korzystamy ze smaku, węchu i dotyku. Wykonując ćwiczenia, które opisuję dalej angażuj zmysły z których w konkretnej sytuacji zwykle nie korzystasz.

Podczas wykonywania tych ćwiczeń pamiętaj również o tym, aby być maksymalnie skupionym. Obserwuj dokładnie swoje reakcje i odczucia. Zwracaj uwagę na to jakie zmiany zachodzą w Twoim spojrzeniu na pewne czynności i jak zmienia się Twoja zdolność do ich wykonywania. Bądź uważny i czujny.

Ćwiczenia na utrzymanie mózgu w dobrej formie

A oto ćwiczenia, o których mowa (takie same ćwiczenia znajdują się w moim ebooku o twórczym myśleniu). Wykonuj je z pełnym zaangażowaniem i uwagą.

- Zamknij oczy biorąc prysznic. Posługuj się jedynie zmysłem dotyku myjąc się, a gdy już skończysz, postaraj się kontynuować wykonywanie innych czynności z zamkniętymi oczami, np. golenia się, mycia zębów. Poczujesz, jak zróżnicowana jest faktura naszego ciała oraz przedmiotów, którymi posługujemy się w łazience.

- Umyj zęby inną ręką, niż dotychczas. To ćwiczenie jest szczególne, gdyż do tej czynności będzie zaangażowana inna półkula niż dotychczas. Wszystkie obwody nerwowe, które dotychczas obsługiwały tą czynność, teraz będą nieaktywne, a myciem zębów zajmą się ich odpowiedniki w drugiej półkuli.

- Usiądź w parku, na przystanku, w centrum miasta, i zamknij oczy. Wsłuchaj się we wszystkie otaczające Cię dźwięki. Zbadaj ich natężenie, zastanów się z której strony nadchodzą i czy są daleko czy blisko. Wykonuj to ćwiczenie przez kilkanaście minut, a zaczniesz słyszeć więcej.

- Jedząc posiłek, zamknij oczy, i jedz powoli. Poczuj smak wszystkiego co jesz, delektuj się nim.

- Zmień układ wszystkiego, co masz w pokoju. Przestaw biurko i komodę. Na biurku zmień położenie lampy, książek.

- Wybierz się na targ, zauważ jak wiele jest tam wspaniałych kolorów i zapachów. Weź do ręki jakiś owoc, powąchaj go, jeśli sprzedawca Ci pozwoli, posmakuj.

- Porozmawiaj z kimś bez słów, używając tylko i wyłącznie gestów. Wykonuj to ćwiczenie kilkanaście minut.

- Zmieniaj kolejność czynności porannych, jedz coś innego niż zwykle na śniadanie, wybierz inną drogę do pracy lub szkoły.

- Synchronizuj półkule mózgowe.

Po więcej ćwiczeń możesz zajrzeć do książki pt. "Neurobik" (Lawrence C.Katz i Manning Rubin). Jest tam wiele tego typu zadań na poprawę sprawności umysłu, niektóre z nich zaskakujące i trudne, ale wszystkie ciekawe i warte wypróbowania.

Umysłowa gimnastyka przyda Ci się na każdym obszarze, także tam, gdzie Twój mózg chodzi na najwyższych obrotach - czyli w pracy. Możesz mu pomóc także na wiele innych sposobów. Jakich? Wypróbuj 5-dniowy kurs Zwiększ wydajność mózgu w pracy. Dzięki praktycznym ćwiczeniom coachingowym wykonywanym dzień po dniu wprowadzisz swoją umysłową sprawność na zupełnie nowy poziom.

Powodzenia w umysłowym aerobiku!