Bardzo skuteczna technika pamięciowa
Często zdarza mi się tak, że koniecznie muszę coś sobie zanotować, ale akurat nie jest to możliwe. Nie mam przy sobie żadnej kartki albo w danym momencie nie wypada wyciągnąć telefonu w celu zrobienia notatki. W takim przypadku na pomoc idzie mi mało znana technika pamięciowa, którą się teraz z Tobą podzielę. Jej skuteczność wynika ze sposobu działania znajdujących się w mózgu neuronów. Działa idealnie tam, gdzie kartka papieru jest bezsilna.
Najważniejsza jej zaleta to fakt, że możesz dokładnie zaplanować, kiedy i gdzie dana rzecz Ci się przypomni.
Możesz na przykład zaplanować, aby coś Ci się przypomniało w momencie wyjścia z domu, końca zajęć, wejścia do sklepu, włączenia się budzika, itp. Dzięki temu po zapamiętaniu danej rzeczy możesz już o niej nie myśleć, wiedząc, że na pewno przypomni Ci się w odpowiednim momencie.
Na czym polega ta technika?
Jest to technika wizualizacyjna. Używanie jej polega na tworzeniu w swojej wyobraźni skojarzeń i oddziaływaniu na każdy zmysł (oddziaływać będziemy głównie na wzrok, dotyk i słuch). Technika ta ma bardzo podobne działanie do metody tworzenia asocjacji w celu zapamiętywania słownictwa języka obcego.
Najłatwiej będzie to przedstawić na przykładzie. Załóżmy, że masz ważny telefon do wykonania i chcesz zadzwonić jak tylko wrócisz do domu. W tym wypadku najpierw wyobrażasz sobie np. klamkę drzwi od swojego domu razem z obrazem Twojego telefonu. Ważne jest, aby oba te przedmioty były na jednym obrazie. Wyobraź więc sobie, że stoisz przed drzwiami i patrzysz na klamkę, i widzisz tam również telefon.
Może być on przyklejony do klamki, zawieszony na niej, cokolwiek. Niech obraz będzie ruchomy i wyraźny. Wizualizuj to przez chwilę po czym dodaj drugi zmysł- słuch. Niech naraz wystąpi dźwięk naciskanej klamki lub otwieranych drzwi z dzwonkiem telefonu. Pamiętaj, masz to usłyszeć. Oba dźwięki muszą wystąpić jednocześnie. Po kilku sekundach takiej wizualizacji dodaj jeszcze dotyk- poczuj dotyk klamki i telefonu.
Możesz to poczuć naraz lub możesz również czuć klamkę i telefon szybko na przemian. Jeszcze chwilę to sobie wyobrażaj, po czym zakończ tę wizualizację.
I tyle! Możesz zająć się czymś innym i być pewien, że będziesz pamiętał o telefonie. Dlaczego wybrałem taki przykład? Właśnie w ten sposób przetestowałem tę metodę pierwszy raz. Po wykonaniu ćwiczenia zająłem się czymś innym zupełnie zapomniałem o tym ważnym telefonie.
Od momentu użycia techniki do momentu powrotu do domu minęło dobre kilka godzin, podczas których ani razu nie pomyślałem o telefonie. I nawet na schodach do domu nic się nie zanosiło na to, że sobie przypomnę, aż spojrzałem i dotknąłem klamki. W mojej głowie pojawił się wielki napis i krzyk "TELEFON!!!". Byłem oszołomiony skutecznością tej techniki.
Sprawdza się ona w najróżniejszych sytuacjach, w których nie sprawdzają się takie sposoby, jak na przykład zanotowanie czegoś na kartce. Przykłady? Chcesz pamiętać, aby powiedzieć coś danej osobie, gdy ją spotkasz; aby kupić coś przechodząc obok kiosku; aby wychodząc z domu zabrać coś ze sobą. W takich momentach nawet notatka na kartce może nic nie pomóc, a stworzona w głowie asocjacja zawsze zadziała.
Jak to działa? W jednym z ostatnich postów pisałem trochę na temat działania neuronów. Zapewne wiesz, że jak dwa bodźce występują naraz, między neuronami za nie odpowiedzialnymi tworzą się połączenia. Gdy pobudzenie jest wystarczająco silne, tworzą się połączenia na tyle mocne, że później aktywacja jednego bodźca powoduje aktywację drugiego bodźca. I na tym właśnie polega działanie tej techniki.
W uproszczeniu można powiedzieć, że znajdująca się w mózgu reprezentacja naszej klamki w momencie silnej wizualizacji tworzy połączenie z reprezentacją telefonu. Fakt, że używamy do tego trzech lub większej liczby zmysłów jest również ważny, bo dzięki temu informacja zapisuje się w różnych częściach naszego mózgu.
Na koniec jeszcze trzy ważne rzeczy, o których warto pamiętać, stosując tę technikę:
- Na początku na stworzenie skutecznej asocjacji będziesz potrzebować około pół minuty, jednak z czasem będziesz stawać się w tym coraz lepszy i będziesz to robić szybciej.
- Zadbaj o to, aby Twoje obrazy były śmieszne i absurdalne. Odnosząc się do mojego przykładu- dobrym pomysłem by było wyobrażenie sobie tańczącego na klamce telefonu w rytm jego dzwonka :-)
- Pamiętaj, że jeśli chcesz zapamiętać jakąś akcję lub działanie, tak czy inaczej wizualizujesz przedmioty. W moim przykładzie i wejście do domu, i wykonanie telefonu jest działaniem, a do wizualizacji wybrałem przedmioty- klamkę i telefon. Innymi przedmiotami mogłyby być na przykład furtka i osoba, do której chcę zadzwonić. Wizualizacja byłaby zupełnie inna, cel ten sam.
Wypróbuj ją sam i daj znać w komentarzach, jak to działa u Ciebie!