Nie ucz się bez przerwy

Czy uczysz się efektywnie? Dzisiaj artykuł o tym, jak duży wpływ na jakość naszej nauki może mieć często niedoceniany przez nas etap- przerwa. Wiedza przydatna dla każdego kto się uczy, zwłaszcza dla studentów. W końcu sesja tuż tuż.

Nie jest przypadkiem tak, że przerwy w nauce są najprzyjemniejszą częścią nauki? Mam dla Ciebie więc świetną wiadomość- częstsze robienie sobie przerw bardzo korzystnie odbije się na efektywności Twojej nauki! Z tego artykułu dowiesz się dlaczego te przerwy są tak ważne a także jak je wykorzystać, aby skuteczność Twojej nauki była jeszcze wyższa.

Na początek mam dla Ciebie małe zadanie. Jest to krótki test na pamięć, który znalazłem w książce Tony'ego Buzana "Pamięć na zawołanie". Poniżej znajduje się lista słów. Są one zupełnie przypadkowe. Twoje zadanie polega na przeczytaniu tej listy słowo po słowie i zapamiętaniu jak największej liczby słów- bez używania żadnych technik pamięciowych. Po przeczytaniu wyłącz na chwilę monitor lub zminimalizuj przeglądarkę i zapisz wszystkie zapamiętane słowa na kartce. Czytaj je od góry do dołu, od lewej kolumny do prawej.

byłem kiedy zakres
daleko gdzie gdzie
lewy poniżej co
dwa Leonardo da Vinci co
jego który jeszcze
i kiedy gdzie
kiedy muszę chodzić
z boku co pokój
gdzie gdzie palec
do mogłem mały
tamten kiedy zmiana

Teraz zapisz zapamiętane słowa.

Co pokazuje to ćwiczenie? Zdecydowana większość ludzi zapamiętuje głównie te słowa, które są na początku listy i te, które są na końcu. Zobacz, czy tak było również w Twoim przypadku. Poza tymi skrajnymi słowami często zapamiętywane są również słowa "co", "gdzie" i "kiedy", ponieważ się powtarzają. Być może również zapamiętałeś "Leonardo da Vinci", ponieważ imię tego artysty nie pasuje zupełnie do całej reszty słów. Poza tymi słowami ludzie zapamiętują już tylko słowa, które akurat mają dla nich jakieś szczególne znaczenie.

Dla nas jednak najważniejszą informacją jest to, że mózg zawsze najlepiej zapamiętuje początek materiału oraz jego koniec. Tak więc w momencie gdy uczysz się bez przerwy przykładowo 2 godziny, dobrze zapamiętasz tylko pierwsze i ostatnie 20 minut (czas ten może się trochę różnić u różnych osób). Cały środek, czyli 1 godzina i 20 minut zostaną prawdopodobnie przez Ciebie szybko zapomniane. Wygląda na to, że mózg potrzebuje częstszych przerw aby poukładać i uporządkować sobie na poziomie podświadomym całą wiedzę, którą właśnie nabył.

Jeśli nie dajemy mu wystarczająco często takiej możliwości, nie radzi on sobie z zapamiętaniem tak dużego bloku informacji. Co więcej, podczas przerwy dajemy mu odpocząć, dzięki czemu wracamy do nauki z nowymi siłami. Widzisz, ja sam po godzinie ciągłej nauki często ją kontynuowałem. Zawsze miałem wrażenie, że całkiem dobrze mi idzie. Myślałem, że przerwanie nauki w tym momencie będzie dla mnie niekorzystne.

Okazuje się jednak, że nauka w blokach czasu trwających 1 godzinę znacznie zwiększyłaby ilość zapamiętanych przeze mnie informacji. Zgodnie z tym co pokazało nam ćwiczenie z początku tego artykułu, ucząc się godzinę dobrze zapamiętamy pierwsze ok. 15- 20 minut i tak samo ostatnie 15- 20 minut. Po przeczytaniu książki Tony'ego Buzana stwierdziłem nawet, że pójdę o krok dalej- będę uczyć się w blokach półgodzinnych. Sprawiło to, że już tylko dzięki temu udawało mi się zapamiętać większość przeczytanego materiału. Gdy dorzuciłem do tego mnemotechniki i powtórki materiału, moja nauka stała się efektywna jak nigdy dotąd.

Czas na przyjemność

Pamiętaj, że przerwy nie powinny być dłuższe niż 10 minut. Zupełnie wystarczy 5 minut. System 30 (nauka) - 5 (przerwa) - 30 - 5 - 30 jest bardzo dobrym sposobem na naukę większej części materiału. Co możesz robić podczas takiej przerwy? - wyjdź na zewnątrz i pooddychaj świeżym powietrzem, - zadzwoń do kogoś lub porozmawiaj przez Internet, - włącz ulubioną muzykę, połóż się i zrelaksuj, - zrób krótką powtórkę materiału, który właśnie przerobiłeś, - cokolwiek innego na co masz ochotę :) Przerwa powinna być przyjemna i odprężająca.

Daj odpocząć swojemu umysłowi, pozwól mu zająć się czymś innym. Powtórki materiału podczas przerwy są świetnym pomysłem, ale niech nie zajmują Ci całej przerwy. Możesz spróbować stosować opcję 10 minutowej przerwy, gdzie 5 minut to powtórka i 5 minut to relaks. Powtórka może polegać po prostu na wypisaniu na kartce najważniejszych zagadnień i myśli z książki, którą czytasz. Zrób sobie teraz przerwę i do nauki :)

Jeśli wciąż Ci mało wiedzy o efektywnej nauce, być może zainteresujesz się ebookiem o tej tematyce, który napisałem jakiś czas temu. Daj znać w komentarzach o efektach!