10 umysłowych trików, które musisz znać
Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony jak łatwo i przyjemnie możesz badać jego niezwykłe możliwości. Zainteresowany? Oto 10 najciekawszych umysłowych trików:
Umysł zna wiele sztuczek, o których pewnie jeszcze nie słyszałeś. Będziesz zaskoczony, jak łatwo i przyjemnie możesz badać jego niezwykłe możliwości.
Zainteresowany? Oto 10 najciekawszych umysłowych trików:
1. Miałeś kiedyś tak, że idąc spać, męczyła Cię jakaś żywa i energiczna piosenka, bez końca dudniąc Ci w głowie i nie pozwalając zasnąć? Jest na to sposób. Samo wyłączenie takiej piosenki i pozostawienie ciszy w umyśle jest bardzo trudne, jednak możesz tę piosenkę zastąpić inną. Zacznij sobie grać w głowie jakąś spokojną, wolną muzykę, którą bardzo lubisz i która ułoży Cię do snu. Tylko przez około minutę będziesz musiał się świadomie skupiać, aby w głowie grała Ci ta nowa piosenka zamiast starej, później już będzie leciała sama, automatycznie, a ta stara zniknie. Dzięki temu zaśniesz szybko i bez problemu.
2. Aby się skutecznie skoncentrować, zrób małe ćwiczenie wizualizacyjne. Wyobraź sobie, że jesteś na plaży. Spójrz na morze i zobacz, jak wzburzone morze tworzy duże fale, które wypływają na plażę. Koncentracja to stan, w którym skupiasz się tylko na jednej rzeczy, a wszystkie inne myśli nie zaprzątają Ci głowy. Wyobraź sobie, że fale zabierają Twoje myśli - jedna po drugiej. Stwórz jakąś reprezentację każdej myśli - symbol, skojarzenie, obraz. Układaj myśli (jedna na raz) blisko wody i obserwuj, jak są one zabierane przez fale.
3. Być może masz w życiu takie momenty, że mówisz do siebie dialogiem wewnętrznym, niekoniecznie pozytywne rzeczy. Taki dialog niestety ma moc wprawiania ludzi w złe samopoczucie, brak pewności siebie i stres. Aby negatywny dialog wewnętrzny miał moc, jego ton i charakter musi być pewny i zdecydowany. Odbierz mu to zdecydowanie, zmieniając ton jego wypowiedzi na pytający. Na końcu każdego zdania, które wypowiada w Twojej głowie, dodaj znak zapytania. Teraz niech mówi wszystko, tak jakby pytał się Ciebie o zdanie. Czy jego słowa nadal mają na Ciebie negatywny wpływ? Jeśli chcesz spotęgować efekt, zmień jego głos na głos jakiejś śmiesznej postaci z bajki. Uśmiech gwarantowany :)
4. Zaprogramuj sobie konkretny sen. Gdy już się położysz spać, zacznij sobie wyobrażać sen, jaki chciałbyś mieć. Wizualizuj dokładnie wszystko to, co chciałbyś zobaczyć - z każdym szczegółem. Zwróć uwagę na dźwięki, które tam są, usłysz je wszystkie. Poczuj dotyk przedmiotów tam się znajdujących i emocje, które temu towarzyszą. Kontynuuj wyobrażanie sobie scenerii snu przez ok. 10 minut. Bardzo prawdopodobne, że w nocy przyśni Ci się to, co sobie właśnie zaprogramowałeś.
5. Gdy chcesz podjąć trudną decyzję lub znaleźć rozwiązanie jakiegoś konkretnego problemu, wciel się na chwilę w jakąś postać z filmu lub z bajki. Zastanów się, co by on/ona zrobiła w tej sytuacji? Da Ci to dostęp do różnych punktów widzenia, dzięki czemu będziesz mieć szerszy wachlarz możliwości. Często natrafisz na odpowiedź, której szukałeś, a której byś w inny sposób nie znalazł. Rozwiązując więc problem, pytaj siebie: „Co by w tej sytuacji zrobił Superman?”, „Co by zrobił Alfred Hitchcock?”, „Co by zrobił Kaczor Donald?”, „Co by zrobił Jaś Fasola?”, „Co by zrobił Forrest Gump?”. W NLP nazywa się to drugą pozycją percepcyjną, czyli patrzeniem na problem z perspektywy innej osoby. Poza odnajdywaniem bardzo przydatnych rozwiązań, jest to również świetna zabawa, dlatego też bardzo często mówię o pozycjach percepcyjnych na swoich szkoleniach.
6. Rozgrzej swój umysł. Gdy masz zamiar się uczyć lub wykonywać inną umysłową czynność, najpierw poświęć chwilę na parę umysłowych pompek. Zasada jest bardzo prosta- wykonujesz w głowie jakieś proste obliczenia matematyczne. Możesz na przykład dodawać do siebie bez końca liczbę 123. Albo mnożyć wybraną cyfrę x3, tak długo, jak tylko potrafisz. Na początku będzie łatwo, później to zadanie będzie już sporym wyzwaniem. Kontynuuj przez 5 minut. W tym czasie możesz zmieniać zadania, jeśli utknąłeś w jednym. Taka rozgrzewka ułatwi Ci późniejsze myślenie i skoncentrowanie się na konkretnej czynności.
7. Czy wiesz, co to jest stan hipnagogiczny? To stan między czuwaniem a snem, moment, w którym odpływasz do krainy snów. Hipnagogi to obrazy, dźwięki, skojarzenia i symbole, które się wtedy pojawiają, zupełnie losowo, bez żadnych logicznych powiązań. Podobno niektórzy wynalazcy korzystali z tego zjawiska jako źródła twórczości. Istnieje sposób, dzięki któremu będziesz mógł sam sprawdzić, co ciekawego tworzy się w Twoim umyśle przy zasypianiu. Gdy będziesz kładł się spać (najlepiej abyś był bardzo zmęczony), połóż się na plecach. Podnieś przedramię jednej ręki tak, aby było prostopadłe do łóżka. Poniesiona ma być tylko część ręki od łokcia do dłoni, reszta ma leżeć na łóżku. Tak leżąc, pozwól sobie zasnąć. Gdy człowiek zasypia, wszystkie mięśnie wiotczeją. Dlatego w momencie przejścia w stan snu, Twoje przedramię opadnie na łóżko, co prawdopodobnie rozbudzi Cię i przywróci świadomość. Dzięki temu będziesz pamiętać zawartość Twoich hipnagogów.
8. Weź kartkę papieru i bezustannie przez 10 minut spisuj na niej swoje myśli. Słowo w słowo, zapisuj dokładnie to, co do siebie mówisz dialogiem wewnętrznym. Nie staraj się podczas tego ćwiczenia skupić na niczym konkretnym. Pozwól swoim myślom płynąć tam, gdzie chcą. Twoim zadaniem jest tylko przelanie tego na papier. Gdy skończysz, odłóż kartkę i nie czytaj jej. Wróć do tego, co robiłeś wcześniej. Dopiero gdy minie co najmniej godzina czasu, weź ją i przeczytaj wszystko co tam napisałeś. Zobaczysz swoje zdumienie, jaki chaos może panować w Twoim umyśle. Dzięki temu ćwiczeniu uświadomisz sobie, jak zachowują się Twoje myśli, gdy ich nie kontrolujesz.
9. Gdy masz się spotkać z przyjacielem lub znajomym, wyobraź sobie przed spotkaniem, że nie widziałeś go/jej od bardzo dawna. Przekonaj swój umysł, że to jest spotkanie po latach i że już nie możesz się doczekać, aby dowiedzieć się, co słychać u Tej osoby. Ta sztuczka wywoła u Ciebie w momencie spotkania świetny stan emocjonalny i zachowania, które z góry zdefiniują Wasze spotkanie. Druga osoba, widząc taki entuzjazm i zainteresowanie z Twojej strony, sama poczuje się świetnie, dzięki czemu Wasza interakcja eksploduje energią.
10. Gdy słuchasz ulubionej muzyki, zamknij oczy. Wyłączenie zmysłu wzroku sprawi, że zmysł słuchu się wyostrzy. W ten sposób odbiór muzyki będzie znacznie intensywniejszy, a przyjemność czerpana z tej czynności będzie większa. To samo możesz zrobić, jedząc posiłek. W tym przypadku wyostrzysz zmysł smaku i zafundujesz sobie zupełnie inne przeżycie.
I jak Ci się podoba taka umysłowa gimnastyka? Daj znać w komentarzach, która sztuczka najbardziej przypadła Ci do gustu!