Kaizen – filozofia małych kroków
Dawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia, zwana kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian.
Dawno temu w japońskiej kulturze i praktyce zarządzania wykształciła się pewna wyjątkowa filozofia - filozofia kaizen. Oznacza ona ciągłe doskonalenie poprzez wprowadzanie drobnych zmian.
Jeśli jesteś osobą, której brakuje pewności siebie przy wprowadzaniu wielkich rewolucji w swoim życiu, filozofia kaizen to coś w czym z pewnością się odnajdziesz. Z tego artykułu dowiesz się, jak wprowadzić w swoim życiu duże zmiany małymi kroczkami.
Lęk przed dużymi rewolucjami często uniemożliwia nam wprowadzenie ważnych dla nas zmian, które mogłyby znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Filozofia kaizen to podejście, które eliminuje ten lęk. Przyjęcie tego podejścia sprawia, że jesteśmy w stanie wprowadzić (choć w dłuższym okresie czasu) każdą zaplanowaną zmianę.
Wyobraź sobie, że możesz się rozwijać całkowicie bez wysiłku i bez żadnego lęku! Po prostu, naturalnie wykonując drobne kroki, zapewniać sobie ciągły rozwój i dążenie do osiągnięcia swoich celów. Tak naprawdę robisz to cały czas – z tym, że teraz zaczniesz to robić świadomie.
Spójrz teraz na swoje życie. Czy to kim teraz jesteś jest wynikiem kilku rewolucyjnych momentów z przeszłości, czy raczej wypadkową nieskończonej ilości małych kroków – decyzji, pomysłów, itp? W większości przypadków będzie to ta druga opcja. Oczywiście niektóre ważne wydarzenia są w stanie w znaczący sposób zmienić sposób naszego myślenia oraz jakość naszego życia, natomiast największy w tym udział ma suma całej masy drobnych elementów, które dzieją się każdego dnia.
Zrozumienie tego pozwoli Ci odrzucić model rzeczywistości, w którym Ty ciągle czekałeś na wielką zmianę, wielką rewolucję, której brak frustrował Cię i napawał brakiem pewności siebie. Jeśli nie jesteś gotów na duże zmiany, odpuść je sobie. Według mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni największa siła tkwi w drobnych krokach, które gwarantują Ci stabilny rozwój.
Filozofia kaizen to niekończące się drobne ulepszenia. Ta idea jest bardzo wyraźna w sposobie działania japońskich firm.Jest to przeciwieństwo tego, jak w zachodnich firmach wprowadza się zmiany. Tam są to zazwyczaj spore innowacje, które w jednym momencie wprowadzają zmianę wielu elementów w sposobie działania firmy. Co więcej, te innowacje wprowadzane są przez wysoko postawionych menedżerów – zwykły pracownik nie ma tam nic do gadania.
W japońskich firmach jest natomiast zupełnie inaczej. Brakuje tam pojedynczych rewolucji, a za to cały czas dokonuje się drobnych ulepszeń. Każdy pracownik ma prawo zgłosić jakąś propozycję zmiany, która jest brana pod uwagę przez jego przełożonych. Przykładowo, w firmie Toyota co roku pracownicy zgłaszają 1,5 miliona takich wniosków, z czego aż 95% jest wprowadzana w życie! Japońskie firmy dążą do doskonałości poprzez ciągły rozwój, krok po kroku ulepszając wszystkie obszary działalności.
Zbiór zasad filozofii kaizen jest bardzo przydatny dla ludzi z dużymi ambicjami, u których na ambicji się kończy. Przychodzi do mnie wiele osób mówiąc, że postawili sobie wielki, ambitny cel i że bardzo chcą go zrealizować, ale jakoś ich to przerasta i nie mogą zabrać się za działanie. Nic dziwnego, skoro zapisują sobie wielkie cele w jednym zdaniu (na przykład „założę firmę”) i tak to pozostawiają.
Taki cel jest zbyt duży żeby w jakiś sposób go ruszyć, a przecież zakładanie firmy to proces złożony z całej masy drobnych kroków, które trzeba jeden po drugim wykonać. Wizja wielkiego celu wywołuje lęk, a lęk blokuje dostęp do zasobów potrzebnych aby taki cel osiągnąć. W tym właśnie pomogą Ci zasady filozofii kaizen. Gdy cel jest mniejszą częścią czegoś dużego, lęk znika a zamiast tego pojawia się dostęp do motywacji oraz umiejętności, które pomogą Ci w jego osiągnięciu.
Gdy ja zakładałem swoją firmę, wypisałem sobie na kartce wszystkie czynności, które muszę wykonać. Wyszło tego całkiem sporo, jednak każda pojedyncza czynność była tak naprawdę bardzo prosta w realizacji. I tak jak cel „założę firmę” brzmiał jak coś naprawdę sporego, po wypisaniu pojedynczych zadań okazał się on zestawem całkiem łatwych czynności. Krok po kroku, aż do osiągnięcia dużego celu.
Filozofia kaizen może Ci się przydać praktycznie w każdym kontekście życiowym. Gdy uczysz się czegoś nowego, przyswajaj wiedzę element po elemencie, nie od razu starając się zapamiętać całość. Gdy budujesz swoją karierę, nie oczekuj sukcesu w jeden dzień – rozwijaj się i buduj to krok po kroku. Jeśli chcesz mieć wyjątkowe relacje z innymi ludźmi, dbaj o nie i twórz je od samych fundamentów. Ucząc się umiejętności występowania publicznego najpierw zadbaj o swoją postawę, głos, mowę ciała, potem dodawaj kolejne drobne elementy. Jak postawiłeś sobie duży cel – zawsze rozbijaj go na małe zadania, które będą dla Ciebie łatwe i przyjemne.
Potrzebujesz bardziej konkretnych przykładów zastosowania filozofii kaizen? Oto one:
- Chcesz wstawać wcześniej, jednak przestawienie budzika o godzinę wcześniej po prostu dla Ciebie nie działa? Nic prostszego, przestawiaj budzik o dwie minuty każdego dnia. Po miesiącu będziesz wstawać godzinę wcześniej i nawet nie zauważysz różnicy!
- Planujesz nauczyć się języka obcego, ale brakuje Ci czasu, aby to zrobić. Wstawaj więc 10 minut wcześniej (poprzedni sposób Ci w tym pomoże) i każdego dnia poświęcaj te 10 minut na naukę nowych słówek. Codzienny kontakt i ciągłe rozwijanie słownictwa dadzą Ci spore efekty w umiejętnościach posługiwania się tym językiem.
- Postanowiłeś popracować nad swoim związkiem? Umów się ze swoim partnerem, że każdego dnia poświęcicie 5 lub 10 minut na rozmowy na temat waszych potrzeb i oczekiwań w stosunku do drugiej osoby. Możecie rozmawiać też o tym co Wam nie pasuje lub o planach na przyszłość. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie tego czasu na różnego rodzaju ćwiczenia, medytację, itp. Bierzcie jeden temat na raz i każdego dnia poświęcajcie sobie ten czas, przeznaczony tylko na rozwój związku. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak dużo może się zmienić już po miesiącu?
Zastanów się teraz, gdzie jeszcze możesz wykorzystać filozofię kaizen?
Moja odpowiedź to niemal wszędzie. Ponieważ metoda małych kroków jest tak bardzo skuteczna, poświęciłem jej osobny, 5-dniowy kurs Dobre nawyki. To spora dawka wiedzy, naszpikowana jeszcze większą ilością praktyki. Obala on tzw. mit motywacji - dzięki temu kursowi nie tylko nauczysz się wyrabiać nawyki efektywnie, ale także dowiesz się, dlaczego na początku wcale nie potrzebujesz ogromnej ilości motywacji.
Wprowadzenie tego podejścia do swojego życia jest bardzo proste. Sedno filozofii kaizen tkwi w tym, że seria małych kroków jest dla nas czymś bardzo naturalnym. Wystarczy, że będziesz bardziej doceniał wszystkie te drobne kroki, które i tak robiłeś do tej pory. Tym razem jednak przykładaj do nich większą wagę, bo to one sprawiły, że jesteś tym kim jesteś. Dzięki temu wyciągniesz maksimum z nawet pozornie najzwyklejszych części swojego działania i doświadczenia.
A gdy wszystkie te kroki w odpowiedniej perspektywie czasowej połączą się tworząc synergię, zauważysz wielkie zmiany, które zajdą w Twoim życiu. Działaj więc ciągłe kultywując drobne ulepszenia w swoim świecie. Bez pośpiechu, będąc prawdziwie pewien kierunku, w którym podążasz osiągniesz wtedy wszystko co sobie zaplanowałeś. A Twój rozwój stanie się rzeczą naturalną, odbywającą się bez żadnego wysiłku.