Efekt McGurka – słyszenie oczami
Zapewne widziałeś w swoim życiu już wiele iluzji optycznych. Ale czy słyszałeś kiedyś iluzję dźwiękową? To co zobaczysz za chwilę, jest niesamowitym dowodem na to jak ludzki mózg...
Zapewne widziałeś w swoim życiu już wiele iluzji optycznych. Ale czy słyszałeś kiedyś iluzję dźwiękową?
To co zobaczysz za chwilę, jest niesamowitym dowodem na to jak ludzki mózg łączy informacje pochodzące z różnych zmysłów, aby utworzyć z nich spójne doświadczenie.
Poniżej znajduje się filmik z mężczyzną, który wypowiada kilka razy jedną sylabę. Twoje zadanie polega na tym, aby włączyć ten film dwukrotnie – najpierw mając otwarte oczy (patrz na usta osoby na filmie), następnie z zamkniętymi. Pamiętaj o włączeniu głośników i uważnie słuchaj tego, co mówi osoba na filmie.
Co zauważyłeś (a właściwie usłyszałeś)?
Większość osób w momencie w którym ma oczy otwarte, słyszy sylabę „DA DA”, a gdy ma zamknięte oczy „BA BA”. Nawet gdy jesteś tego świadom, nie jesteś wstanie uniknąć tego złudzenia, co możesz zresztą ponownie sprawdzić. Niesamowite, prawda?
Dlaczego tak się dzieje?
Złudzenie to powstaje gdy ludzki mózg nie otrzymuje zgodnych informacji ze zmysłu wzroku oraz słuchu. Okazuje się, że filmik jest specjalnie skonstruowany w ten sposób, że dźwięk osoby mówiącej „BA BA” jest nałożony na obraz osoby mówiącej „GA GA”. Gdy więc mamy oczy otwarte, nasz mózg zmienia ten dźwięk tylko dlatego, że widzi usta poruszające się inaczej, niż powinny!
Okazuje się zatem, że starając się zrozumieć mowę innych ludzi poza informacją słuchową wykorzystujemy również informację wzrokową – sposób poruszania się ust drugiej osoby. W tym doświadczeniu nasz mózg łączy dźwięk „BA BA” z obrazem przekazującym „GA GA”, przez co słyszymy dźwięk „DA DA”.
Fascynujące jest też to, że na ten efekt nie mamy żadnego wpływu – gdy patrzymy na usta mówiące „GA GA”, nie jesteśmy wstanie usłyszeć nic innego niż „DA DA”.
No cóż, wniosek jest jeden – ta ponad kilogramowa galareta, którą mamy między uszami jest niezwykle sprytna! :)
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat iluzji optycznych, to zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Co potrafi Twoja plamka ślepa.