10 najlepszych wykładów TED

Znane na całym świecie „TED Talks” to 20-minutowe prezentacje odbywające się na corocznych konferencjach organizacji non profit o nazwie TED. Prelegentami na tych wydarzeniach są eksperci w najróżniejszych dziedzinach – poruszane tematy pokrywają technologię, naukę, ekologię, politykę, rozwój ludzkości a nawet biznes i marketing.

Praktycznie każdy wykład TED jest przesiąknięty fascynującą wiedzą, ciekawymi ideami oraz kreatywnymi rozwiązaniami. Dlatego wybrałem dla Ciebie dziesiątkę według mnie najlepszych wykładów (z polskimi napisami) o tematyce rozwoju osobistego, psychologii oraz nauki o mózgu. Życzę wiele inspiracji!
Wybrane przez mnie wykłady TED nie są ułożone w konkretnej kolejności. W sumie jest to ponad 3 godziny materiału video, dlatego proponuję oglądać jeden film dziennie – wtedy będziesz miał dodatkowo czas aby przetrawić niektóre z ciekawych idei zawartych w treści prezentacji.

Wszystkie filmy zawierają polskie napisy. Aby je włączyć, kliknij "View subtitles" obok ikony włączającej video. Po chwili pojawi się w tamtym miejscu rozwijane menu, z którego będziesz mógł wybrać nasz język.

Nad konkretnymi wykładami TED znajdują się krótkie opisy danych wystąpień, które pochodzą z oficjalnej strony www.ted.com. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z opcji oglądania na pełnym ekranie, wystarczy że klikniesz w ikonę znajdującą się w prawym górnym rogu każdego filmu. Usiądź więc wygodnie i zabierz się do oglądania!

Tony Robbins pyta dlaczego robimy to, co robimy

Tony Robbins omawia "niewidzialne siły" motywujące ludzi do działania - i przybija piątkę Al Gore'owi siedzącemu w pierwszym rzędzie.

Ken Robinson twierdzi, że szkoły zabijają kreatywność

Sir Ken Robinson stawia przyjemną i poruszającą do głębi tezę stworzenia systemu edukacyjnego, który raczej podsycałby kreatywność, niż ją osłabiał.

Elisabeth Gilbert o wspomaganiu kreatywności

Elizabeth Gilbert przygląda się niemożliwym oczekiwaniom, jakie żywimy wobec artystów i ludzi genialnych stawiając radykalną tezę, że ludzie "nie są" geniuszami, lecz "mają" geniusz. Oto zabawna, osobista i zaskakująco poruszająca wypowiedź.

Adora Svitak: Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci

Cudowne dziecko Adora Svitak uważa, że świat potrzebuje "dziecięcego" podejścia: śmiałych pomysłów, niepohamowanej kreatywności a zwłaszcza optymizmu. Dorośli powinni dać szansę wielkim marzeniom dzieci. Pierwszym krokiem w tym kierunku powinno być zaakceptowanie faktu, że sami mogą się czegoś nauczyć od dzieci.

Dan Gilbert pyta - dlaczego jesteśmy szczęśliwi?

Dan Gilbert, autor "Stumbling on Happiness", kwestionuje tezę, że jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli nie dostaniemy tego, czego chcemy. Nasz "psychologiczny system odpornościowy" pozwala nam czuć się szczęśliwymi nawet wtedy, gdy rzeczy nie układają się tak jak zaplanowaliśmy.

Matthieu Ricard o nawykach szczęścia

Czym jest szczęście i w jaki sposób możemy je odnaleźć? Były biochemik, a aktualnie buddysta, Matthieu Ricard twierdzi, że możemy wpoić umysłowi nawyk dobrego samopoczucia, aby stworzyć poczucie prawdziwego spokoju i spełnienia.

Keith Barry i magia mózgu

Najpierw Keith Barry pokazuje, jak nasz mózg może oszukać ciało - za pomocą triku, który działa również przez podcast. Potem angażuje publiczność w kilka totalnie zadziwiających (a nawet trochę niebezpiecznych) numerów magii mózgu.

Jill Bolte Taylor i jej wylew zrozumienia

Jill Bolte Taylor nadarzyła się okazja, której inni neurolodzy woleliby raczej za wszelką cenę uniknąć: doznała rozległego udaru mózgu. Obserwowała, jak przestają działać kolejne funkcje jej mózgu - ruch, mowa, samoświadomość. Opowiada nam o tym zdumiewającym doświadczeniu.

VS Ramachandran: Neurony, które ukształtowały naszą cywilizację

Neurobiolog Vilayanur Ramachandran prezentuje fascynujące działanie neuronów lustrzanych. Niedawno odkryte neurony lustrzane umożliwiają ludziom uczenie się złożonych zachowań społecznych, z których część ustanowiła podwaliny naszej cywilizacji.

Dan Denett o naszej świadomości

Filozof Dan Denett przekonuje, iż nie rozumiemy własnej świadomości, a mózg nieustannie nas zwodzi.

Co ciekawe, oprócz oficjalnych i ogólnoświatowych konferencji TED w wielu krajach organizowane są mniejsze, niezależne konferencje. Sam miałem okazję być na widowni TEDxPoznań, co było rewelacyjnym doświadczeniem. Na oficjalnej stronie tego wydarzenia możesz obejrzeć wszystkie 15 wykładów TED, które się tam odbyły. Występowałem także na TEDx Łódź oraz TEDx Lublin.

Napisz koniecznie w komentarzach, który z dziesiątki powyższych filmów podoba Ci się najbardziej i dlaczego. Jeśli znasz jakieś warte zobaczenia prezentacje, których tutaj nie ma – podziel się linkiem do wystąpienia a na pewno każdy na tym skorzysta. Miłego oglądania!

Zapraszam Cię również do przeczytania artykułu, w którym zebrałem wykłady TED dotyczące biznesu: 10 najlepszych biznesowych prezentacji TED.