Inteligencja Emocjonalna

„Sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, lecz od umiejętności kierowania emocjami” – taki napis widnieje na okładce znanej na całym świecie książki Daniela Golemana „Inteligencja emocjonalna”.

Powyższy cytat jest niezwykle prawdziwy i dlatego chce się z Tobą podzielić moim sposobem rozumienia tego modnego przez ostatnie lata schematu inteligencji emocjonalnej.

Umysł logiczny i umysł emocjonalny

W tym artykule poznasz dwa, według mnie, najważniejsze filary inteligencji emocjonalnej. Ich opanowanie da Ci wielką emocjonalną mądrość – poznasz siebie od strony, której do tej pory nie znałeś. A to klucz zarówno w budowaniu relacji z innymi ludźmi, jak i kierowaniu sobą ku osiąganiu wielkich celów.

Prowadząc ostatnie szkolenie klubu Proactiveclubs, którego tytułem była właśnie inteligencja emocjonalna, zdałem sobie sprawę z tego, jak ważne dla ludzi są ich emocje. Przecież są one tak integralną częścią naszego życia, że bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować.

Nawet, jeśli nie jesteś tego świadom, to przez większość czasu jesteś w jakimś stanie emocjonalnym. W tej chwili istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że masz w sobie emocję ciekawości odnośnie tego, czego za chwilę się nauczysz :) To dobrze – bo tu zawarta wiedza o inteligencji emocjonalnej to cenna porcja rozwoju.

Znasz ten popularny, wszędzie kultywowany podział na umysł logiczny i umysł emocjonalny? No cóż, tak naprawdę nie istnieje coś takiego jak czyste, racjonalne myślenie. Już dawno temu zostało naukowo udowodnione (najczęściej przy okazji poważnych przypadków obrażeń obszarów mózgu odpowiedzialnych za emocje), że człowiek bez emocji nie jest w stanie sobie radzić w życiu.

Nie potrafi podejmować najprostszych decyzji, nawet takich jak wybór między bułką a skibką chleba na śniadanie!

Rozwój inteligencji emocjonalnej

Niestety w szkole nie uczono nas, jak poznać i kontrolować swoje emocje, przez co ogromna ilość ludzi na świecie jest w zupełnie przeciwnym ekstremum. W skrócie - nie uczy się nas inteligencji emocjonalnej. Ich emocjonalność jest tak duża, że wręcz całe ich życie podporządkowane jest panującym nad nimi emocjami. A nieumiejętność radzenia sobie z cierpieniem, fochami, gniewem i innymi nieprzyjemnymi uczuciami nie dość, że nie pozwala im osiągać sukcesów w życiu to po prostu odbiera całą frajdę, którą jest cieszenie się każdym dniem.

Warto pamiętać, że podział na “dobre” i “złe” emocje jest sztuczny, ponieważ każda wnosi do naszego życia cenne informacje. Ważne jest, czy potrafimy w odpowiedni sposób zarządzać swoją inteligencją emocjonalną.

Osoby, którym wpojono, że wyrażanie złości jest czymś złym, w konsekwencji bardzo cierpią. Nie akceptują występowania tej emocji w sobie. Co przez to tracą? Cenne wskazówki dotyczące własnych granic i możliwość zadbania o swoje potrzeby.

Nie możemy wyrzucić naszych emocji do kosza. Jeżeli świadomie ich nie odczujemy i mądrze ich nie wyrazimy, same znajdą drogę ujścia.

I dlatego warto inwestować w inteligencję emocjonalną. Sam kiedyś nie radziłem sobie z różnymi silnymi emocjami pojawiającymi się od czasu do czasu. Pracując jednak w sposób, który Ci poniżej przedstawię, udało mi się zamienić role – i teraz to ja kontroluję swoje emocje, a nie na odwrót.

Jedno musisz wiedzieć - możesz mieć całkowitą kontrolę nad swoimi emocjami. Inteligencja emocjonalna to właśnie umożliwia. Uspokajać te nieprzyjemne, gdy jest to potrzebne, wzmacniać te pozytywne, gdy tylko tego chcesz. W każdej chwili swojego życia możesz czuć się dokładnie tak, jak sam wybierzesz. A to poprowadzi Cię do świadomego życia, w którym tworzeniu trwałych relacji i podejmowaniu się nowych wyzwania będzie towarzyszyć ekscytacja i przyjemność, a nie strach i stres.

Poniższy model tego, jak być inteligentnym emocjonalnie, jest po części oparty na tym, co można znaleźć w książce Daniela Golemana, jednak w większości opiera się na moim doświadczeniu pracy z emocjami.

Oczywiście wszystkie poniższe rzeczy odnoszą się zarówno do emocji negatywnych jak i pozytywnych. W ramach rozwijania inteligencji emocjonalnej prócz umiejętności kontrolowania tych nieprzyjemnych będziesz chciał nauczyć się jak wywoływać silne, zasobne stany emocjonalne jak motywację, radość, czy pewność siebie.

Podstawowe emocje ludzkie

Miej świadomość emocji, które odczuwasz

Absolutna podstawa jakiejkolwiek pracy z emocjami. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z emocji, które pojawiają się w ich ciele. Niektórzy, nawet jeśli mają świadomość emocji, to ta wiedza pojawia się dopiero po dłuższym czasie występowania danej emocji.

Ty natomiast chcesz dążyć do sytuacji, w której czas między pojawieniem się emocji a myślą „o! właśnie odczuwam złość! Tak, to jest złość!” będzie jak najkrótszy. Im szybciej zdasz sobie sprawę z tego, że pojawiła się emocja, tym większą kontrolę nad nią będziesz mógł mieć.

Tak naprawdę już sam fakt pojawienia się świadomości emocji sprawia, że wchodzisz na poziom wyżej w pewnym stopniu dysocjując się od niej. Według duchowego mistrza Osho świadomość emocji rozpoczyna proces jej rozpuszczania.

Ćwicz tę świadomość, dokładnie obserwując swoje ciało i zdając sobie sprawę z każdej emocji, która się w nim pojawia. To bardzo ważny krok w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej.

Inteligencja emocjonalna w praktyce

Znajomość swoich emocji polega na zdobywaniu odpowiedzi na cztery poniższe pytania:

1. Skąd się biorą? Czyli co się dzieje w Twojej głowie na chwilę przed pojawieniem się emocji? Jaka myśl wywołuje to uczucie? Zawsze jak uświadomisz sobie emocje, zastanów się, co jest przyczyną jej powstania. Jakie przekonanie lub jaka myśl zabrzmiała w Twojej głowie na chwilę przed tym, jak się pojawiła? Jeśli nie przypominasz sobie żadnej myśli, po prostu zadaj sobie pytanie „dlaczego tak się czuję?”.

Gdy złapiesz przyczynę, otrzymasz bardzo ważną informację. Teraz już wiesz, jaki typ myśli odpala taki, a nie inny stan emocjonalny. To pierwsza ze składowych rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

2. Gdzie i kiedy się zaczynają? Każda emocja ma swoje miejsce w Twoim ciele. Co ciekawe, każdy człowiek odczuwa podobne emocje na różny sposób. Niejednokrotnie podczas prowadzenia indywidualnego coachingu lub szkolenia miałem okazję doświadczyć, jak jedna osoba odczuwała stres jako kulka w gardle, a inna jako sznury w nogach. Gdy emocja się pojawi, zamknij oczy i zastanów się, w którym miejscu w Twoim ciele jest jej początek. Odkryj w jaki sposób się pojawia – czy jest to nagły wybuch, czy powolne narodziny?

3. Jaki mają przebieg i intensywność? Nadal mając zamknięte oczy, zbadaj w jaki sposób dana emocja się rozwija w Twoim ciele. W którym kierunku się rozchodzi? W jaki sposób to robi? Dla ułatwienia możesz w wyobraźni określić jej formę, kształt, kolor, konkretny rozmiar, temperaturę, wagę i inne tego typu parametry. Dzięki temu dokładniej poznasz strukturę emocji i lepiej zobaczysz, w jaki sposób żyje ona w Twoim ciele. Zastanów się też czy jest to emocja silna, czy raczej słaba?

4. Kiedy i jak się kończą? Ile w sumie trwają? Pomyśl o momencie, w którym emocja znika. Z jakiego powodu się ulatnia – czy po prostu minęło odpowiednio dużo czasu, czy jest to wynikiem jakiejś myśli? W jaki sposób się kończy – czy wraca do swojej początkowej postaci, czy po prostu nagle jej nie ma? Ile trwała ta emocja – trzy minuty, pół godziny a może kilka godzin?

Gdy zbierzesz wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania, będziesz miał bezcenny zbiór informacji na temat konkretnej emocji. To sprawi, że będziesz o wielki krok do przodu w obszarze inteligencji emocjonalnej – prawdopodobnie nigdy nie wiedziałeś jeszcze tyle na temat jednej emocji, co teraz. Dzięki temu już nabywasz umiejętność kontrolowania jej, bo wiesz skąd się bierze, jak się rozwija i kiedy następuje jej koniec.

Gdy ja zacząłem stosować takie podejście, byłem zaskoczony, jak dokładny mogę mieć wgląd w swoje emocje. Nigdy wcześniej nie byłem świadom tego, że przykładowo uczucie radości zaczyna się u mnie w samym środku brzucha, po czym rozchodzi się ku górze.

Ćwicząc inteligencję emocjonalną, zadawaj sobie powyższe pytania w odniesieniu do każdej emocji, którą czujesz. Po jakimś czasie świadome zastanawianie się nad tym nie będzie już potrzebne. Po prostu naturalnie będziesz znać każdą emocję, która pojawi się w Twoim ciele i od razu będziesz wiedział wszystko na jej temat.

I to właśnie nazywam inteligencją emocjonalną, która stanie się źródłem wielu pozytywnych zmian w Twoim emocjonalnym świecie.

Jeśli szukasz kompleksowego narzędzia, które da Ci wgląd do Twojego wewnętrznego świata i nauczy Cię po nim poruszać, serdecznie polecam Ci kurs Inteligencja emocjonalna. Dzięki praktycznym ćwiczeniom coachingowym zaczniesz właściwie rozpoznawać i zmieniać własne stany emocjonalne. Rozwiniesz swoją inteligencję emocjonalną w prosty, przystępny sposób.

Czeka Cię niezwykła przygoda ze swoimi emocjami. Do dzieła! Daj znać w komentarzach, jak u Ciebie jest ze znajomością i świadomością swoich emocji.