Ucz się od siebie
Jedno z najważniejszych założeń w NLP mówi o tym, że ludzie posiadają wszystkie zasoby, jakich potrzebują. Oznacza to, że tylko czerpiąc ze swojego własnego doświadczenia jesteś wstanie rozwiązać...
Jedno z najważniejszych założeń w NLP mówi o tym, że ludzie posiadają wszystkie zasoby, jakich potrzebują. Oznacza to, że tylko czerpiąc ze swojego własnego doświadczenia jesteś w stanie rozwiązać każdy problem, który napotkasz na swojej drodze.
Modelowanie samego siebie to wyjątkowy sposób dokonywania trwałych zmian i rozwijania się bez pomocy żadnych książek, artykułów czy porad z zewnątrz. Ten artykuł nauczy Cię, jak sięgać po swoje najcenniejsze zasoby odkrywając strategie, które już kiedyś okazały się dla Ciebie skuteczne.
Temat, o którym będę tutaj pisać, można nazwać modelowaniem siebie. Nie jest konieczne, abyś znał pojęcie modelowania, aby skorzystać z wiedzy tutaj zawartej. Mimo to, dla lepszego zrozumienia najpierw możesz przeczytać artykuł Modelowanie- fundament NLP i droga do sukcesu.
Opowiem Ci o ciekawym doświadczeniu, które mnie spotkało kilka dni temu.
Otrzymałem wtedy pewną propozycję współpracy, która miałaby pomóc mi rozpromować moje własne szkolenia. Mimo że propozycja wydawała się być dość atrakcyjna, nie byłem pewien, czy chcę wchodzić w tego typu współpracę. Przez cały dzień o tym myślałem i mimo to nie udało mi się zadecydować.
Wieczorem, gdy chciałem już mieć tę sprawę z głowy, zacząłem rozmyślać o kwestii podejmowania decyzji. Dlaczego tak trudno było mi to zrobić? Co zrobić, aby po prostu zadecydować i mieć to z głowy? W końcu zadałem sobie pytanie – kiedy ostatnio podjąłem dobrą decyzję, która na początku też wydawała się być trudna? Znalazłem w swojej pamięci taką sytuację sprzed kilku miesięcy. Usiadłem z długopisem w ręku i zacząłem odkrywać strategię, którą posłużyłem się wtedy.
Okazało się, że sytuacja była bardzo podobna – miałem do podjęcia ważną decyzję zawodową (jednak nie związaną ze współpracą) i chodziłem cały dzień, próbując wybrać dobry dla mnie kierunek. Niestety do wieczora tego nie zrobiłem. Zdecydowałem więc, że odłożę decyzję do jutra, a rano określę dwie rzeczy: po pierwsze - na ile dane działanie przybliży mnie do osiągnięcia swoich celów, a po drugie - na ile jest ono spójne ze mną i moim systemem wartości.
Tak też zrobiłem następnego dnia. Spisałem na kartce wszystkie za i przeciw. Przemyślałem sprawę pod kątem mojego sposobu działania. A na koniec podjąłem decyzję, która okazała się strzałem w dziesiątkę.
To wspomnienie było moim cennym zasobem, do którego cały czas miałem dostęp, musiałem tylko świadomie na niego zwrócić uwagę. Nie zauważając tego, mógłbym bezradnie szukać rozwiązań lub wertować książki i internet w poszukiwaniu dobrego pomysłu. A rozwiązanie tkwiło cały czas we mnie.
Ty również masz w swoim życiu całą masę najróżniejszych, przydatnych doświadczeń. Każde z nich jest wyjątkowym zasobem, które może Ci posłużyć za klucz do rozwiązania jakiejkolwiek kwestii, z którą się właśnie borykasz.
Nawet te nieprzyjemne doświadczenia mogą być świetnym zasobem. Choć zdecydowanie trudniej będzie Ci to dostrzec, jeśli tego typu wspomnienia wywołują u Ciebie negatywne emocje. Aby to zmienić, przeczytaj artykuł Jak poradzić sobie z przeszłością.
Często sesje coachingowe, które prowadzę polegają tylko i wyłącznie na zadawaniu trafnych pytań. Wtedy osoba, z którą współpracuję sama znajduje rozwiązania w sobie, ucząc się przy okazji, w jaki sposób może to zrobić później sama, pracując już z inną kwestią.
Faktem jest, że cały czas korzystasz ze swoich zasobów, bo Twoja podświadomość podpowiada Ci zawsze na bazie tego, co przeżyłeś wcześniej. Jednak gdy z wiedzą o modelowaniu zaczniesz świadomie sięgać po najskuteczniejsze strategie, tak jak ja to zrobiłem, szukając sposobu na podjęcie dobrej decyzji, nagle zyskasz umiejętność znajdywania znacznie większych pokładów możliwości w swoim wnętrzu.
Nauczy Cię to rozwiązywania problemów i osiągania swoich celów bez pomocy z zewnątrz. Taka pełna niezależność to cudowne uczucie – wtedy wiesz, że bez względu na wszystko możesz sobie zaufać!
Modelowanie siebie to rozpoznawanie swoich własnych strategii. To odkrywanie, co w przeszłych sytuacjach było kluczem tego, że poradziłeś sobie i otrzymałeś pożądany rezultat. To branie garściami z oceanu życiowych doświadczeń i aplikowanie swoich zasobów w tu i teraz.
Dlaczego modelowanie samego siebie jest cenniejsze od modelowania strategii innych ludzi? Ponieważ Twoje zasoby są Twoim doświadczeniem. A jak wiemy, coś, czego doświadczyłeś na własnej skórze, jest dla Ciebie dużo bardziej prawdziwe niż tylko teoria na temat tego, co doświadczył inny człowiek. Kto będzie miał silniejszą motywację, aby kupić lody – ktoś, kto miał okazję ich kiedyś spróbować i czuł ich niesamowity smak czy ktoś, kto nigdy ich nie jadł, a tylko słyszał, że ich smak jest niesamowity?
Dlatego też, gdy myślałem o mojej trafnej decyzji sprzed kilku miesięcy, spisałem na kartce strategię podejmowania dobrych decyzji. Tym samym zmodelowałem sposób, w jaki to zrobiłem kiedyś i postanowiłem zaaplikować tą strategię i tym razem.
Odłożyłem więc decyzję związaną ze współpracą na następny dzień, a gdy tylko się obudziłem usiadłem do biurka i zacząłem analizować całą sprawę. I rzeczywiście – strategia okazała się niezwykle skuteczna, a ja podjąłem decyzję, z której teraz jestem zadowolony.
Jak więc modelować siebie krok po kroku?
Za każdym razem gdy napotkasz w swoim życiu jakieś wyzwanie, jakąś sytuację, z którą chcesz sobie skutecznie poradzić lub problem, który chcesz rozwiązać, wykonaj poniższe kroki:
1. Przypomnij sobie taką samą lub podobną sytuację ze swojej przeszłości, w której postępując w konkretny sposób otrzymałeś pożądany rezultat.
2. Zamknij oczy i przypomnij sobie tamtą sytuację. Wyobraź sobie to bardzo dokładnie, tak jak byś tam był. Co widzisz? Co słyszysz? Co czujesz?
3. Przejdź w myślach przez całą sytuację, przypominając sobie dokładnie kroki, przez które przeszedłeś. Zacznij od tego, co się działo w Twojej głowie. O czym wtedy myślałeś? Następnie zobacz, jakich działań po kolei się podjąłeś.
4. Otwórz oczy i zapisz całą strategię na kartce w krótkich i zrozumiałych punktach.
5. Gotowe, teraz wykorzystaj zdobytą strategię!
Tak jak w pierwszym punkcie napisałem, możesz modelować takie same lub inne sytuacje z Twojej przeszłości. Nie zawsze znajdziesz identyczne przypadki, ale tak naprawdę wcale nie ma takiej potrzeby.
Przykładowo, szukając sposobu na zbudowanie trwałej relacji ze swoją dziewczyną, możesz przypomnieć sobie moment z przeszłości, gdy zaprzyjaźniłeś się z dobrym kumplem. Zastanów się, co było kluczowym czynnikiem tego, że tak szybko nawiązaliście dobry kontakt, a następnie zaaplikuj to w swoim związku.
Pamiętaj, że modelując, nie musisz brać całości strategii, bo może się okazać, że będzie ona częściowo nieadekwatna. Biorąc pod uwagę powyższy przykład, jednym z czynników zbudowania dobrej przyjaźni mogło w Twoim przypadku być robienie wspólnie szalonych rzeczy. Jeśli jednak okaże się, że dla Twojej drugiej połówki taka opcja nie jest frajdą, wtedy bezmyślna aplikacja tej strategii może okazać się fiaskiem. Zawsze bierz to, co według Ciebie jest dobre i obserwuj, jakie otrzymujesz rezultaty.
Innym przykładem modelowania, gdy nie masz w pamięci takiej samej sytuacji, może być chęć znalezienia dobrego sposobu na motywację do nauki. Jeśli nigdy nie miałeś dużej motywacji do uczenia się, zastanów się, do czego ją miałeś? Być może do trenowania piłki nożnej? Jeśli grając w piłkę, stawiałeś sobie cele treningowe, wyobrażałeś sobie siebie na mistrzostwach świata lub robiłeś inne rzeczy, zacznij robić to samo w kontekście nauki. Efekty mogą Cię zaskoczyć!
Ten sposób na czerpanie ze swoich doświadczeń i łowienie zasobów to kolejna umiejętność, która pozwala Ci się rozwijać zupełnie niezależnie. Masz w sobie wszystkie zasoby, których potrzebujesz i jesteś w stanie sam osiągać rezultaty, których pragniesz.
Zawsze o tym pamiętaj - odpowiedź na każde pytanie znajdziesz w sobie.