Czy to jest „TO”?

Być może dopiero planujesz znalezienie pracy lub założenie biznesu, albo już od dłuższego czasu wykonujesz konkretne zajęcie. Kto wie, może nawet próbowałeś w swoim życiu wielu zawodów. Czy zastanawiałeś...

Być może dopiero planujesz znalezienie pracy lub założenie biznesu, albo już od dłuższego czasu wykonujesz konkretne zajęcie. Kto wie, może nawet próbowałeś w swoim życiu wielu zawodów. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, na ile Twoje zajęcie jest tym, co chcesz robić przez resztę swojego życia?

Znam sporo osób, które ciągle zadają sobie to jakże istotne, tytułowe pytanie. Żyjąc jednak przez cały czas w tych wątpliwościach nie robią ani kroku w jedną ani kroku w drugą stronę. Jak zatem trafnie określić czy to czym się zajmujesz na co dzień jest właśnie dla Ciebie? Czytaj uważnie dalej aby poznać prawdziwe odpowiedzi na te pytania i raz na zawsze zyskać pełną pewność lub zdobyć odwagę na duże zmiany.

Z mojego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak zawód stworzony dla Ciebie (lub Ty stworzony dla jakiegoś zawodu) – są natomiast pewne czynniki, które wpływają na to, że dane zajęcie Ci odpowiada albo nie. Że coś uwielbiasz robić, a czegoś innego już nie ruszysz. Być może masz jakieś doświadczenia, które się do tego przyczyniły, być może kiedyś miałeś w ręku aparat fotograficzny i coś zaskoczyło, być może widziałeś film który Cię zainspirował do bycia strażakiem.

Nie ma znaczenia skąd się wzięło Twoje „powołanie”, pytanie brzmi czy jesteś gotów robić to przez całe swoje życie.

A uwierz mi, że tak jak każdy możesz robić wiele rzeczy – możesz śmiało zmienić zawód o 180 stopni i zafascynować się czymś, na co do tej pory nie zwróciłbyś uwagi. Znam wiele osób, które odważyły się odejść od pracy, w której się męczyli, krótko po tym znajdując coś co ich całkowicie pochłonęło. Pracowałem również z ludźmi, których wątpliwości okazały się tylko brakiem wiary w siebie – co po rozwiązaniu tej kwestii umożliwiło im w pełni oddanie się zajęciu, który od zawsze robili z brakiem pewności.

Jeśli jesteś osobą, której nie wystarczy przeciętność a która celuje w wyjątkowe i niepowtarzalne życie, ten artykuł będzie dla Ciebie dużym krokiem w dobrym kierunku. Pomyśl tylko, że każdego dnia możesz robić coś co sprawia Ci całe pokłady frajdy i przyjemności!

Świadome określenie odpowiedzi na pytanie „Czy to jest TO?” daje Ci jedną z najważniejszych informacji w życiu, którą powinien znać każdy z nas.

„Będzie dobrze”

Po co miałbyś odkrywać czy dany zawód, pomysł na biznes lub hobby to zajęcie, w które warto inwestować swój czas?

Widzisz, korzyści z sięgnięcia głębiej i uzyskania odpowiedzi na te pytania są ogromne. Istnieją przecież dwie opcje. Pierwsza możliwość jest taka, że dowiesz się, że to czym się zajmujesz to naprawdę to, co chcesz robić. Wtedy z jeszcze silniejszym przekonaniem, że idziesz w dobrym kierunku ruszysz do kontynuowania swojego dzieła. Da Ci to motywację do aktywniejszego działania i energię do skupienia się na tym co robisz, co będzie źródłem znacznie lepszych efektów.

Druga możliwość jest taka, że zdasz sobie sprawę z tego, że to nie jest „to”. Co wtedy? W takiej sytuacji masz jedyną w swoim życiu okazję, aby podjąć decyzję o zmianie zawodu lub przedmiotu zainteresowania. Dla wielu będzie to duże wyzwanie, ale już tłumaczę dlaczego warto mu sprostać.

Stawka jest duża – w końcu chodzi tutaj o całe Twoje życie, każdy pojedynczy dzień, w którym robisz daną czynność czy masz kontakt z danym tematem. Mógłbyś pracować przykładowo w biurze księgowym, cały czas wmawiając sobie, że „będzie dobrze”, przecież nieźle płacą, i tak naprawdę to nawet lubisz te numerki. Ale jeśli w głębi serca czujesz, że to nie jest to co chcesz robić, nie oszukasz siebie. Nie zagłuszysz tych sygnałów tanimi afirmacjami, które mają Cię przekonać, że przecież lubisz liczyć.

Oczywiście możesz również zastosować różne techniki NLP, zmieniając swoje emocje i przekonania tak, aby praca w księgowości była dla Ciebie frajdą. Jest to możliwe i nie wymaga nawet wielkich umiejętności. Będziesz czuł się lepiej i efektywność Twojej pracy wzrośnie. Ale… znowu, nigdy nie oszukasz siebie. Jeśli to nie jest „to”, będziesz o tym wiedzieć mimo skutecznego działania technik na zmianę emocji. Co wtedy?

Może w takiej sytuacji po prostu warto przestać siebie oszukiwać? Może warto spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie „nie chcę już tego robić”, nawet jeśli zajmowałeś się tym przez ostatnie kilka lat? Nie ma znaczenia ile czasu w coś zainwestowałeś – liczy się tylko dzień jutrzejszy i to co będziesz robić przez kolejne lata Twojego życia.

Na swoich szkoleniach poznałem wiele osób, które chciały nauczyć się jak osiągać swoje cele tak naprawdę w głębi nie chcąc robić tego, czym się zajmowały. W tej sytuacji trudno jest mówić o osiąganiu celów, bo aby to robić skutecznie musisz chcieć je osiągać „całym sobą”. Dlatego zawsze na początku odkrywamy ścieżkę, którą chcą te osoby szczerze podążać.

Nasłuchuj sygnałów

Niejednokrotnie miałem w planach projekty, które z początku dawały mi kopa motywacyjnego i sprawiały, że inwestowałem w coś całą masę swojego czasu i energii. Jednym z nich był plan robienia serii szkoleń dla pewnej firmy z tematyki, która interesowała mnie tylko w pewnym stopniu. W pewnym momencie, gdy już włożyłem trochę swojej pracy w ten projekt, pojawiła się wątpliwość podpowiadająca mi, że to nie jest to czym chcę się teraz zajmować.

Zawsze miałem zwyczaj zagłuszać te głosy, wierząc w to, że to zapewne odzywają się jakieś negatywne, sabotujące przekonania. Robiłem tak aż do momentu, gdy sygnał od mojej podświadomości był na tyle silny, że pojawiła się druga myśl – „a co jeśli rzeczywiście to nie jest coś, co jest dla mnie w tej chwili odpowiednie?”. I wtedy zacząłem kopać głębiej. W końcu działając w sposób, który opiszę w dalszej części artykułu udało mi się ustalić, że rzeczywiście – to nie jest to czego chcę.

Odkryłem coś co siedziało głęboko we mnie i po prostu wysyłało mi sygnały o braku spójności między mną a projektem, który miałem zamiar realizować. Zrezygnowałem z projektu i natychmiast odczułem wielką ulgę. Mimo, że włożyłem w ten projekt tyle energii, byłem niesamowicie zadowolony, że udało mi się podjąć taką decyzję i nie poświęcając więcej czasu na tamten plan mogłem zabrać się za coś, co naprawdę mi odpowiada.

Pamiętaj – w każdej chwili możesz podjąć decyzję o zmianie kierunku swoich działań i nadać nowy sens swojemu życiu.

To o czym piszę głównie tyczy się osób, które mają wątpliwości co do tego czym się zajmują na co dzień. Mimo to ta wiedza z pewnością przyda się również tym, którzy są pewni swojego zawodu lub swojej pasji.

To co tutaj robimy to odkrywanie prawdy, która tkwi w Tobie i być może jest przykryta pewnymi niepotrzebnymi rzeczami. Ta prawda da Ci więcej spokoju i pewności w życiu, dzięki czemu będziesz mógł albo bardziej poświęcić się temu co robisz na co dzień, albo podjąć wyzwalającą decyzję o zmianie zawodu.

Skąd się biorą wątpliwości?

Jeśli jesteś w sytuacji, w której masz wątpliwości co do swojego zajęcia, istnieją dwie możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy:

1. Masz przekonania, które Cię ograniczają i wywołują wątpliwości,

2. To zajęcie na pewnym poziomie po prostu nie jest z Tobą spójne – to nie jest „to”.

Pierwsza przyczyna to bardzo popularna kwestia, która objawia się na najróżniejsze sposoby. Wyobraźmy sobie, że Franek chce założyć swoją własną firmę. Krótko po podjęciu decyzji o takim działaniu, zaczęły pojawiać się u niego wątpliwości w stylu „nie dam sobie rady”, „biznes jest zbyt trudny”, „potrzebuję ogromnych nakładów finansowych”, „nie mam żyłki do biznesu”.

Takie przekonania będą sabotować jego działania bez względu na to, czy tak naprawdę jest dobrym przedsiębiorcą czy zupełnie się do tego nie nadaje. Będą również sprawiać, że być może Franek w ogóle zrezygnuje z biznesu i nigdy się nie dowie czy była to trafna decyzja.

Druga przyczyna to brak spójności, której nie zawsze jesteśmy świadomi jeśli taka istnieje. Nie jest łatwe zdefiniowanie tej kwestii bo pojęcie braku spójności jest dość płynne. Najczęściej jest to pewnego rodzaju przeświadczenie, uczucie, wątpliwość wypływająca z intuicji, sygnał od podświadomości.

Mówimy tutaj o braku spójności na głębokim poziomie, gdy już nie ma negatywnych przekonań – po prostu to czym się do tej pory zajmowaliśmy nie jest odpowiednim dla nas zajęciem i czujemy to szczerze i prawdziwie.

Bardzo łatwo pomylić jedną przyczynę z drugą.

Ważne jest abyś to zrozumiał, dlatego przeczytaj ten akapit w skupieniu. Łatwo jest wziąć sabotujące przekonania za niespójność i zrezygnować z zawodu, podczas gdy tak naprawdę byliśmy „stworzeni” do danego zajęcia. Łatwo jest również wziąć szczerą niespójność za negatywne przekonania i tkwić w zawodzie, mimo że w głębi nie chcemy tego robić ale próbujemy zagłuszyć ważne sygnały.

Jak widzisz opcję są różne. Może być tak, że prawdziwa jest tylko przyczyna związana z ograniczającymi przekonaniami – wtedy chcesz się ich pozbyć aby zdać sobie sprawę, że idziesz w dobrym kierunku. Może być również tak, że prawdziwa jest tylko przyczyna z niespójnością – wtedy chcesz się upewnić, że tak właśnie jest i zmienić swoje zajęcie na inne.

Jest jeszcze trzecia opcja - obie przyczyny mogą być prawdziwe – wtedy poprzez usunięcie negatywnych przekonań odkryjesz niespójność i również będziesz mieć okazję podjąć ważną dla Ciebie decyzję.

W końcu to jest „to”, czy to nie jest „to”?

Oczywiście jak się pojawiają wątpliwości to trudno jest na początku określić, skąd się tak naprawdę biorą. Czy to tylko negatywne przekonanie, czy niespójność? Jak trafnie określić czy Twój zawód jest tym, czym chcesz się zajmować przez resztę swojego życia?

Poniżej proponuję Ci metodę, którą utworzyłem przy okazji sprawdzania kwestii spójności projektu szkoleniowego, o której pisałem wcześniej. Kroki są bardzo proste – wykonanie tego procesu da Ci pewność na temat tego jak dalej chcesz działać.

1. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy masz jakieś negatywne przekonania na temat zawodu, projektu lub zajęcia co do którego masz wątpliwości. W tym celu przygotuj pustą kartkę i zacznij szukać przekonań. Zadaj sobie pytania: „co myślę o tym zajęciu?”, „jakie są moje możliwości względem tego zawodu?”, itp. Zastanów się jakie są Twoje przekonania względem tej kwestii i jeśli odnajdziesz takie, które są ograniczające, zapisz je na kartce. Jeśli żadnych nie znalazłeś, przejdź od razu do 1.1. Jeśli przekonania się pojawiają, przejdź do punktu 2.

1.1. Jeśli nie znajdziesz żadnych negatywnych przekonań, daj sobie jeszcze trochę czasu. Przemyśl sprawę i poszukaj głębiej.  Wróć do tej kwestii następnego dnia i jeszcze raz sprawdź, jakie masz przekonania na ten temat. Możesz skorzystać z nagrania o odkrywaniu przekonań. Jeśli mimo to wciąż nic takiego nie znajdziesz a wątpliwości związane z Twoim zajęciem występują, przejdź do scenariusza B.

2. Gdy już masz zapisane wszystkie ograniczające przekonania, które odnoszą się do Twojego zajęcia, zacznij je zmieniać na bardziej korzystne. Na takie, które są bardziej prawdziwe. Tutaj istnieje dużo możliwości i ten punkt może Ci zająć trochę więcej czasu, w zależności od tego ile przekonań masz do zmiany. Zajrzyj na artykuły związane ze zmianą przekonań, jeśli jeszcze nie wiesz jak to zrobić: Wpływ przekonań na Twoje zachowanie, Zmiana przekonań, Czy ta myśl jest zgodna z prawdą?

3. Gdy pozbędziesz się sabotujących przekonań, czas sprawdzić drugą kwestię – czy mimo braku tych przekonań nadal pojawiają się jakieś wątpliwości. To już jest rzecz bardzo indywidualna - możesz po prostu sprawdzić jak się czujesz myśląc o tym zajęciu. Jakie emocje się pojawiają, czy jest to motywacja czy raczej niechęć? Zamknij oczy i sprawdź reakcję Twojego ciała, aby dokładnie określić Twoje nastawienie do zawodu czy projektu, o którym myślisz. Jeśli wątpliwości zniknęły a Ty czujesz się dobrze, przejdź do scenariusza A. Jeśli mimo zmiany przekonań wciąż czujesz brak spójności, zajrzyj do scenariusza B.

Scenariusze, czyli co dalej

Scenariusz A – Twoje wątpliwości wynikały tylko z ograniczających przekonań. Teraz gdy ich już nie ma, masz większą pewność swojego zawodu czy zajęcia i możesz poświęcić mu więcej uwagi. Prawdopodobnie również pojawiła się nowa energia do wykonywania tego co robiłeś do tej pory – skieruj ją w odpowiedni sposób od razu tworząc plan działań na najbliższe dni.

Scenariusz B - Możesz z dużym prawdopodobieństwem określić, że wątpliwości wynikają z wewnętrznej niespójności. Niech to będzie dla Ciebie ważna informacja – zastanów się, czy jest sens brnąć dalej w robienie tego co do tej pory robiłeś, czy może lepszym pomysłem będzie zmiana zawodu na bardziej dla Ciebie interesujący. Być może będziesz chciał poszukać swojej pasji – jeśli tak, zajrzyj do artykułu Jak odnaleźć swoją pasję.

Póki co nie musisz podejmować jeszcze żadnych decyzji, daj sobie czas na obserwację Twojego stosunku do tego zajęcia i rozważ możliwe opcje. Pamiętaj jednak aby też nie odwlekać decyzji w nieskończoność. Zaplanuj, że za kilka dni od teraz wrócisz do tematu i podejmiesz ostateczną decyzję.

Cały ten proces jest pewnego rodzaju podróżą w głąb siebie. Potraktuj to z ciekawością jako odkrywanie a nie ze strachem jako oczekiwanie na wyrok. Bez względu na to co odkryjesz będziesz zdecydowanie bliżej takiego życia, jakiego pragniesz, dążąc do pełnej spójności Twojego zajęcia z Twoim systemem wartości. Jeśli w trakcie procesu będą pojawiać się jakieś wnioski, ciekawe przemyślenia – najlepiej zapisuj je na kartce, aby nie stracić czegoś ważnego.

Polecam Ci również 5-dniowy kurs Jak zdobyć pracę marzeń?, dzięki któremu dowiesz się, co jest Twoją rzeczą i w jaki sposób zaprojektować stanowisko pracy dające Ci 100% zawodowej satysfakcji.

Jeśli w komentarzach pojawi się kilka głosów zapotrzebowania, za jakiś czas napiszę również artykuł na temat tego co zrobić dalej, gdy już się podjęło decyzję o zmianie swojego zajęcia (aktualizacja - taki artykuł powstał tutaj: Zmiana toru).

Opisz w komentarzach Twoje doświadczenia z powyższym tematem i daj znać jakie otrzymałeś efekty wykonując ćwiczenie na szukanie przyczyn wątpliwości. Czego się dowiedziałeś o sobie? Co z tą wiedzą dalej zrobisz?