Wiara w sukces
Wiara w to, że odniesiesz sukces (osobisty, zawodowy, finansowy, jakikolwiek) jest jednym z najistotniejszych czynników każdego osiągniętego celu. Przekonanie o tym, że się uda to podstawa...
Wiara w to, że odniesiesz sukces (osobisty, zawodowy, finansowy, jakikolwiek) jest jednym z najistotniejszych czynników każdego osiągniętego celu. Przekonanie o tym, że się uda to podstawa aby w ogóle ruszyć z miejsca ze swoimi planami.
Pewnie wielokrotnie już słyszałeś, że „wystarczy uwierzyć” – jasne, tylko jak? Pewnie słyszałeś już to nie raz i mimo to nikt Ci nie wytłumaczył co dokładnie masz zrobić, aby prawdziwie i szczerze uwierzyć w to, że osiągniesz swoje cele. Czytając ten artykuł poznasz sposób na wzmocnienie wiary w swoje cele.
Na początek musisz wiedzieć jedną bardzo ważną rzecz. Otóż wiara jest przekonaniem. Przekonaniem o tym, że się uda. Brak wiary jest przekonaniem o tym, że się nie uda. Albo, że coś jest trudne. Lub niemożliwe. Zarówno w jednej jak i w drugiej sytuacji w coś wierzysz, o czymś jesteś przekonany. Nie możesz nie mieć wiary. Nawet jeśli uważasz, że nie masz wiary, to wierzysz w to, że nie masz wiary :) Wszystko to są po prostu przekonania, które możesz zmienić.
Przykładowo, Karolina chce aplikować na wymarzoną posadę. Czuje jednak, że nie do końca wierzy w to, że się uda. Zastanawia się więc, czy w ogóle jest sens złożyć swoje CV. Oczywiście wiemy, że dopóki tego nie zrobi nie ma żadnych szans na osiągnięcie swojego celu. Pomyślmy jednak, co stoi za „brakiem wiary” w to, że dostanie tą posadę. Być może Kasia wierzy w to, że jest zbyt słabo wykształcona. Być może sądzi, że praca jest zbyt trudna. Możliwe, że ma przekonanie o tym, że oni nie zatrudniają młodych kobiet. A może wierzy w to, że ma po prostu pecha.
Bez względu na to jakie są przekonania, które ją ograniczają, ten przykład pokazuje Ci jedno. Na jej brak wiary składa się wiara w całą masę nieprzydatnych przekonań. I to ich zmiana jest kluczem do tego, aby w pełni uwierzyć w to, że się uda.
Mógłbyś oczywiście zacząć stosować na przykład afirmacje i zacząć sobie wmawiać: „Uda się, uda się, uda się, na pewno się uda, musi się przecież udać, no uda się na pewno!”. Pytanie tylko, czy to byłoby skuteczne? Czy to wyeliminowałoby wszystkie wątpliwości, które stoją za brakiem wiary w sukces?
Gdy zaczniesz zmieniać ograniczające przekonania jedno po drugim, w końcu dojdziesz do sytuacji, w której masz pełną, prawdziwą wiarę w to, że się uda. Jest to niezwykle czysty stan, w którym tak naprawdę ta wiara przekształca się w wiedzę - w pewność sukcesu.
A wtedy już nic nie zatrzyma Cię na drodze do osiągnięcia celu. Dzięki tak silnemu przekonaniu o tym, że się uda, będziesz mógł ciągle czerpać z nieprzebranych zasobów wiedzy i umiejętności, które są w Tobie. Bo masz już wszystko co jest Ci potrzebne aby osiągnąć swoje cele.
Jeśli sądzisz, że brakuje Ci wiedzy i umiejętności – nic nie szkodzi, bo to w każdej chwili możesz zdobyć. Jeśli sądzisz, że brakuje Ci doświadczenia – doskonale, najwyższy czas aby zacząć je zbierać. Jeśli wydaje Ci się, że nie masz finansów na realizację swojego celu – pomyśl co możesz zrobić, aby je zdobyć. Nikt nie powiedział, że musisz mieć wszystko gotowe aby uwierzyć w swój sukces. Z pewnością chwilami może nie być łatwo. Będzie trzeba się napracować. Ale wiedząc co jest do zrobienia, wystarczy, że postanowisz – zrobię to. I wtedy możesz być pewien, że osiągniesz swój sukces.
Wiedząc, że się uda zaczniesz nad tym pracować od razu, dlaczego bowiem miałbyś tracić czas? Przecież i tak się uda – pytanie tylko jak szybko.
Oczywiście może się zdarzyć, że mimo swojej silnej wiary nie uda Ci się osiągnąć jakiegoś celu. Wiesz jednak wtedy, że Ty dałeś z siebie wszystko i widocznie ta sytuacja miała Cię czegoś nauczyć, abyś następnym razem bogatszy o doświadczenie zrobił to jeszcze lepiej.
Podsumujmy to w formie krótkiego procesu. Aby zyskać pełną wiarę w swój sukces:
1. Określ cel, który chcesz osiągnąć i zapisz go na kartce;
2. Zadaj sobie pytanie: „Czy wierzę w to, że uda mi się osiągnąć ten cel?”;
3. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, doskonale – możesz zabrać się do działania. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, przejdź do punktu 4.
4. Zadaj sobie pytanie: „Dlaczego uważam, że nie uda mi się osiągnąć tego celu?”. Wypisz odpowiedzi na kartce.
5. Pod każdym przekonaniem, które właśnie zapisałeś zapisz również rozwiązanie tej kwestii, czyli co możesz zrobić, aby poradzić sobie z tą przeszkodą (np. „Bo brakuje mi wiedzy” – „Kupię książkę o zakładaniu firmy”).
6. Biorąc pod uwagę rozpisane rozwiązania zadaj sobie pytanie: „Czy wierzę w to, że gdy zadbam o wdrożenie tych rozwiązań, uda mi się osiągnąć ten cel?”;
7. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, przejdź do punktu 8. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, wróć do punktu 5. i popracuj nad dodatkowymi rozwiązaniami.
8. Zaplanuj w kalendarzu zrealizowanie wypisanych rozwiązań jako zadania na najbliższy tydzień.