Pasja jest stanem umysłu

Czytanie zbyt wielu książek o psychologii sukcesu może stanowić pewne zagrożenie dla umysłów, które podekscytowane nową wiedzą biorą wszystko za absolutną prawdę. Literatura motywacyjna...

Czytanie zbyt wielu książek o psychologii sukcesu może stanowić pewne zagrożenie dla umysłów, które podekscytowane nową wiedzą biorą wszystko za absolutną prawdę. Literatura motywacyjna oprócz korzystnych i przydatnych wskazówek zawiera również dość groźne pułapki.

Jedną z nich jest temat pasji, który w wielu miejscach jest poruszany zbyt powierzchownie. Konsekwencją jest brak motywacji do działania u osób, które tej pasji w życiu nie odnalazły – a to jest ogromna marnotrawienie pokładów życiowej energii, które są w każdym z nas.

Pasja jest stanem umysłu

Ściągnij wersję audio: Pasja jest stanem umysłu.mp3
(prawy przycisk myszy -> Zapisz jako...)

Czytając pozycje z zakresu psychologii sukcesu można dostrzec jedno wspólne przekonanie przekazywane na kartach tych książek: "Aby być szczęśliwy i zarabiać dużo pieniędzy musisz odnaleźć swoją życiową pasję".

Okazuje się, że jest to prawda tylko po części. Z jednej strony rzeczywiście gdy masz pasję i robisz w życiu to co kochasz, dużo łatwiej będzie Ci czuć się szczęśliwie i znacznie łatwiej będzie Ci osiągnąć zadowalający poziom przychodu.

Z drugiej jednak strony absolutnie nie jest prawdą, że gdy nie masz pasji to nie możesz żyć i działać z pasją, że nie możesz być szczęśliwy i nie możesz zarabiać dużo pieniędzy. Niestety wiele książek niesie ze sobą taki przekaz, nawet jeśli jest on ukryty w przekonaniach sformułowanych w sposób pozytywny.

Co z osobami, które nie odnalazły swojej pasji?

Kwestia odnalezienia pasji nie dla każdego jest łatwą rzeczą. Niektóre osoby mają na tyle szczęścia aby znaleźć coś, co będzie sprawiać im wielką frajdę, ale są też osoby, które czegoś takiego nie odnaleźli. Czy oni mają mniejsze szanse?

Często spotykam osoby, które są sfrustrowane tym, że nie mają w życiu tego czegoś, co napędzałoby ich do działania. Aktywnie szukają swojej pasji i to bardzo dobrze, bo tym samym zwiększają prawdopodobieństwo, że w końcu trafią na "to coś".

Jednak wciąż istnieje możliwość, że tego nie znajdą (to jest zupełnie naturalne) i są przepełnieni strachem, że rzeczywiście tak się stanie. Przez to negują swoją wartość i nie wierzą w odniesienie sukcesu, no bo przecież w książce było napisane, że "trzeba mieć pasję aby odnieść sukces". Bzdura.

Niejednokrotnie podczas coachingów współpracowałem z osobami, którym brakowało motywacji do działania. Mówiły one, że prawdziwa motywacja pojawia się tylko wtedy, gdy jest prawdziwa pasja. Te osoby podświadomie podjęły decyzję, że nie będą żyć z Pasją, dopóki nie odnajdą swojej pasji.

Wielkie hobby to cudowna rzecz i jest istotnym elementem życia, ale bez tego też możesz żyć w pełni. Problem w tym, że pojęcie pasji jest przez wiele osób źle rozumiane. Mamy zwyczaj obklejania plakietką „pasja” rzeczy i schematy, które leżą w odniesieniu do nas samych na zewnątrz.

Znajdujesz książkę o wędkarstwie i mówisz – „Tak! To jest moja pasja!” Widzisz piękny obraz w galerii i myślisz – „Jakie to piękne. Sztuka jest moją wielką pasją.” Zapytany przez przyjaciela o zainteresowania mówisz – „Moją największą pasją jest fotografia.”

Chwileczkę… Czyż nie jest to jedno wielkie zniekształcenie? To nie wędkarstwo jest pasją, ale osoba, która łowi ryby. To nie sztuka jest pasją, ale ten, kto ją podziwia. To nie aparat fotograficzny jest pasją, ale osoba, która robi zdjęcia.

To ten, który się pasjonuje, ma w sobie pasję.

Do czego masz pasję?

Zauważyłem, że od jakiegoś czasu to do mojej osobistej decyzji należy to, czym będę się fascynować. W tej chwili we wszystkim dostrzegam coś wyjątkowego. Brak fascynacji wynikał z ograniczających przekonań, które mówiły mi – „To i to jest nudne, tamtym nie warto się interesować, to jest bez sensu”. Teraz gdy nie mam takich przekonań wiem, że wszystko może być ciekawe.

To nie znaczy, że wszystkim się będę interesować – wciąż sam świadomie wybieram te tematy, które mnie ciekawią bardziej niż inne. W ostatnich miesiącach zupełnie spontanicznie zacząłem fascynować się tematami fizyki kwantowej, buddyzmu i medytacji, psychologii ewolucyjnej i zdrowego odżywiania.

Ponadto spotykając osoby interesujące się tematami, których nigdy sam bym nie zgłębił, potrafię bardzo szybko się na nie otworzyć i z fascynacją słuchać ich opowieści. W dużej mierze osiągnąłem takie podejście dzięki regularnej medytacji, ale teraz dostrzegam również inne drogi do uwolnienia swojej pasji do życia.

Zacznij od zapamiętania jednej rzeczy - pasja jest stanem umysłu.

Jest w Tobie. Możesz pasjonować się wszystkim, co jest wokół Ciebie. Możesz nauczyć się przelewać swoją pasję na to, co robisz aktualnie - nawet, jeśli nie jest to szalenie fascynujące. Naucz się tym fascynować sam. Skup się na tym, co jest ciekawe w Twojej pracy. Skup się na tym, co może dostarczać Ci radość. Uwolnij swoją pasję i pasjonuj się życiem. Ludźmi. Wydarzeniami. Naturą.

Budzenie Pasji w sobie

Aby takie podejście stało się częścią Twojego światopoglądu możesz zrobić trzy następujące rzeczy.

1. Uwolnij się od wszelkich opinii na temat ludzi, rzeczy, tematów, takich, jak m.in.: fizyka, polityka, biologia, sport, historia, sztuka, itp. Możesz to zrobić poprzez zapisywanie swoich przekonań na temat tych kwestii, np. „Sport jest nudny, bo…”. Wypisane przekonania podważaj i zmieniaj za pomocą znanych Ci technik zmiany przekonań (np. The Work).

2. Zapisz na kartce przekonanie „Wszystko, co poznaję, jest fascynujące”. Każdego dnia odkrywaj prawdziwość tego przekonania na nowy sposób, wchodząc na najróżniejsze strony w Internecie (np. o modzie, o sztuce, o piłce nożnej, o II wojnie światowej) wraz z filtrem „czego ciekawego się tutaj dowiem?”. Odnajduj ciekawostki i doceniaj fakt poszerzania swojej perspektywy.

3. Słuchaj ludzi z pełną otwartością. Pozwól im, aby pokazali Ci jak to jest pasjonować się czymś. Naucz się od nich tego. Obserwuj w jaki sposób mówią o tym, jak gestykulują, zauważ jakie mają przekonania na ten temat.

Po jakimś czasie praktykowania powyższych aktywności zauważysz, że bardzo łatwo jest Ci odkryć w sobie pasję do najróżniejszych rzeczy, które napotykasz na swojej drodze. Możesz zacząć od tego, co robisz na co dzień, jeśli nie jest to jeszcze Twoja pasja. Zastanów się co interesującego możesz znaleźć w swoim zajęciu.

Nie musisz mieć pasji w zewnętrznym świecie, bo z pewnością masz Pasję w świecie wewnętrznym. Musisz ją odkryć lub obudzić i przelać na to, co jest wokół Ciebie. Przelewać ją każdego dnia robiąc to co robisz czy rozmawiając z ludźmi, których spotykasz.

Nie oznacza to, że powinieneś przestać szukać tej jednej rzeczy, która pochłonie Cię bez reszty. Szukaj śmiało dalej, ale zawsze szukaj z Pasją i z otwartością wobec wszystkiego na co trafiasz. Pomoże Ci w tym artykuł Jak odnaleźć swoją pasję.

Proces budzenia swojej pasji może trwać krócej lub dłużej (to kwestia indywidualna), ale jeśli będziesz cierpliwy – owoce Twojej pracy ucieszą Cię niesamowicie.

odkryj pasję

Ściągnij wersję audio: Pasja jest stanem umysłu.mp3
(prawy przycisk myszy -> Zapisz jako...) Czyta Stanisław Koczkodaj.