Repertuar nowych umiejętności
Mamy umysł, który uczy się bardzo szybko. Raz nabyta umiejętność towarzyszy nam przez całą resztę życia. Możemy do niej sięgać zawsze wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. W czym już jesteś biegły, a czego jeszcze chcesz się nauczyć?
W tym wpisie opisuję jak utworzyć własny repertuar nowych umiejętności tak, abyś mógł samodzielnie się szkolić, nabywając je jedna po drugiej. Znajdziesz tu również zbiór artykułów z tego bloga, dzięki których nabędziesz rozmaite, przydatne umiejętności.
Zanim zaczniesz swój trening, zróbmy małą rozgrzewkę dla Twojego umysłu. Dobrze jest uświadomić sobie, co w ogóle jest Ci potrzebne. Mówimy tutaj o umiejętnościach miękkich, czyli tych stricte psychologicznych, osobistych i interpersonalnych (np. negocjowanie, nawiązywanie relacji, kontrolowanie emocji, wstawanie wcześnie rano, stawianie celów, koncentracja, zarządzanie swoją pracą).
Jakiś czas temu chcąc poukładać sobie ten aspekt mojego życia zaplanowałem krótki proces, który nazwałem Repertuarem nowych umiejętności. Obejmuje on 6 prostych kroków, dzięki którym będziesz wiedział za co chcesz się zabrać i jak to zrobić.
1. Na początek, na kartce papieru lub w arkuszu na komputerze wypisz wszystkie umiejętności, które już masz, a które chcesz jeszcze podszlifować. Być może potrzebujesz poświęcić jeszcze trochę czasu na nauczenie się jakiegoś ważnego aspektu tej umiejętności, albo po prostu chcesz nabrać płynności i pewności w tym co robisz.
2. Poniżej zapisz natomiast umiejętności, których w ogóle jeszcze nie masz, a które chcesz nabyć. Co jest Ci potrzebne, abyś mógł osiągnąć swoje cele? Co jest ważne, abyś mógł żyć z uśmiechem na twarzy? Co Ci się przyda, aby nawiązywać lepsze relacje? Zapisz kilka umiejętności, które chcesz zdobyć w najbliższym czasie.
3. Teraz biorąc pod uwagę Twoje plany na najbliższą przyszłość poukładaj to co wypisałeś od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, do tego, co jest najmniej ważne (możesz mieszać umiejętności do podszlifowania z tymi zupełnie nowymi).
4. Zastanów się, kiedy chcesz nabyć daną umiejętność i zapisz konkretny termin.
5. Na koniec pomyśl, w jaki sposób możesz zrealizować swój plan - wypisz wszystkie sposoby na nauczenie się danej umiejętności, jakie przychodzą Ci do głowy.
6. Zacznij swój trening.
Pamiętaj, że sposobów na nabycie każdej umiejętności jest wiele. Czasami będą Ci potrzebne szkolenia lub lekcje z dobrym praktykiem, ale w wielu przypadkach możesz zupełnie samodzielnie się uczyć nowych rzeczy. Twoim największym nauczycielem jest Twój mózg i jego niezwykła zdolność do wgrywania nowych programów umysłowych.
Poniżej znajdziesz listę umiejętności związanych stricte z tematyką tego bloga. Jeśli trudno jest Ci samemu wymyślić co jest Ci w tej chwili potrzebne w życiu, na pewno znajdziesz tutaj wiele inspiracji:
- Zapamiętywanie imion - coś, czego nie umie bardzo wielu, a szkoda, bo to pozwala budować relację w znacznie lepszy sposób.
- Koncentracja - absolutnie podstawowa umiejętność dla każdego, kto chce być w czymś dobry.
- Przyciąganie - prawo przyciągania ma swoich zwolenników i przeciwników. Z mojej perspektywy - warto wiedzieć, jak to się robi.
- Asocjacje - najlepsza metoda nauki słówek jaką znam.
- Wczesne wstawanie - warto, bo pozwala zyskać kilka godzin tygodniowo.
- Wchodzenie w stan tu i teraz - nie tylko dla medytujących. Dla każdego, kto ma za dużo myśli w głowie.
- Networking - budowanie relacji jest podstawą sukcesu w biznesie.
- Oczyszczanie skrzynki pocztowej - przydatne gdy jesteś zasypany mailami.
- Zarządzanie zadaniami - rzecz bardzo prosta, gdy korzystasz z systemu Zen To Done.
- Wizualizacja - podstawa przy wykonywaniu rozmaitych ćwiczeń i technik umysłowych.
- Zręczność językowa - umiejętność, która wymaga więcej pracy, ale efekty są rewelacyjne.
- Relaksacja - do regularnego stosowania!
- Kotwiczenie - czyli zyskanie kontroli nad swoimi stanami emocjonalnymi.
- Mentalne notatki - technika, dzięki której przypomnisz sobie to, co chcesz, w wybranym momencie.
- Budowanie raportu - jedna z najważniejszych umiejętności w komunikacji międzyludzkiej.
Tych umiejętności jest oczywiście znacznie, znacznie więcej. Uważam jednak, że właśnie to, czego nauczysz się samodzielnie, nie polegając wyłącznie na tym, co dała Ci szkoła (która, w swojej obecnej formie bardzo rzadko daje nam praktyczne umiejętności) jest kluczem do spełnionego, szczęśliwego życia. Taka właśnie myśl towarzyszyła mi przy tworzeniu platformy rozwoju praktycznych umiejętności. To multimedialna platforma z 5, 10 i 15-dniowymi kursami online, dzięki którym w praktyczny sposób możesz nauczyć się m.in. inteligencji emocjonalnej, asertywności, poczucia własnej wartości czy budowania prawidłowych nawyków żywieniowych. Pełną listę dostępnych kursów znajdziesz tutaj.