Nowy dzień jest tożsamy z kolejną dawką wyzwań w pracy bądź domu. Gdy lista zadań na dzisiaj nie ma końca, dla wielu jest to początek mierzenia się z prokrastynacją. W głowie pojawia się zamiar, aby uciec. I tak możemy zwlekać cały dzień, w efekcie nie zauważając końca listy rzeczy, które trzeba było zrobić.
Dzisiaj powiem o tym, jak pokonać prokrastynację, gdyż tendencja do zwlekania jest powszechna i sukcesywnie utrudnia życie.
Czy wiecie, że osoby, które zwlekają to perfekcjoniści?
Zanim poszukamy sposobów na to, jak pokonać prokrastynację spróbujmy zgłębić naturę tego problemu. Wśród społeczeństwa obserwuje się zjawisko piętnowania tych, którzy mają trudność z realizacją zadań uważając ich za leniwych i mało ambitnych. Nic bardziej mylnego.
Prokrastynatorzy to zazwyczaj ambitni ludzie, którzy chcą wykonać zadania na wysokim poziomie. Ich perfekcjonizm i brak wiary w siebie wywołują lęk przed porażką, który paraliżuje do tego stopnia, że zaprzestają działań. Problemowi zwlekania współtowarzyszy słaba organizacja miejsca i czasu pracy, niski poziom asertywności i decyzyjności. Szczera odpowiedź na ukierunkowane pytanie typu: "Dlaczego realizacja pewnych zadań sprawia mi trudność?" z powodzeniem ukaże specyfikę źródła tego problemu.
Jak pokonać prokrastynację?
Aby rozwiązać ten problem, należy ograniczyć listę rzeczy do zrobienia. Niekończący się słupek zadań wzmacnia nasze przerażenie i wpływa na poczucie mocy. Ustalając zadania priorytetowe, otrzymujemy krótką listę, która utwierdza naszą wiarę w to, że damy radę ją zrealizować.
Jeśli zadania są o dużym stopniu złożoności warto rozbić je na mniejsze kroki z oszacowanym czasem wykonania i frajdami, które zamierzamy sobie sprawić, gdy przejdziemy dany etap.
Ustalenie indywidualnego systemu wzmocnień jest istotnym zabiegiem w radzeniu sobie z prokrastynacją:
- stwórz listę rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność (np. wypicie kawy, zjedzenie ulubionego posiłku, spacer, słuchanie muzyki) i stosuj ją w nagradzaniu samego siebie za realizację zadania.
W ustaleniu zadań „niecierpiących zwłoki” pomaga pytanie: "Nad czym bym teraz pracował, gdybym miał dzisiaj tylko w dyspozycji 2 godziny pracy?". To pytanie skutecznie pozwala na włączenie filtru pilne-niepilne.
Znalezienie zaufanej osoby w roli mentora, który będzie czuwał nad naszą listą zadań z pewnością pomoże w walce z nawykiem odwlekania.
W odpowiedzi na pytanie: jak pokonać prokrastynację nie możemy pominąć kwestii związanych z umiejętnością zarządzania czasem i organizowaniem sobie miejsca pracy. Ta ostatnia polega na stworzeniu optymalnych warunków (pozbycie się złodziei czasu i rozpraszaczy), które pozwolą na swobodną realizację zadań. Zdolność zarządzanie czasem w obszarze zjawiska prokrastynacji polega na umiejętności całkowitego skupienia się na zadaniu, co wymaga przyjęcia perspektywy „tu i teraz”. Tylko bycie całym sobą w teraźniejszości pozwoli nam na pełne zaangażowanie w aktualne zadanie. Warto pozbyć się myśli-śmieci, wypisując na kartce (przez trzy minuty) wszystko to, co przemyka nam przez głowę.
Więcej cennych informacji na temat tego, jak pokonać prokrastynację znajdziesz we wcześniejszym artykule "Prokrastynacja. Jak przezwyciężyć chęć odkładania na później".
Prokrastynacja to nawyk, który utrwalany był latami, dlatego jego zmiana jest wyzwaniem. Wymaga od nas samozaparcia i konsekwencji. Stąd szukanie własnego sposobu na to jak pokonać prokrastynację powinniśmy rozpocząć od zajrzenia w głąb siebie i zebrania pokładów motywacji do zmiany.