8 mentalnych nawyków, które okradają Cię ze szczęścia

W jaki sposób nasze myśli oddalają nas od spełnionego i szczęśliwego życia? W tym artykule poznasz 8 mentalnych nawyków, których musisz się pozbyć, aby uwolnić się od dyktatury własnego umysłu i zrobić w swojej głowie miejsce na szczęście.

Oczywiście pozbycie się destrukcyjnych nawyków myślenia nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Najpierw trzeba je sobie uświadomić, zlokalizować i zacząć obserwować w swoim codziennym życiu.

Dlatego czytając poniższą listę przygotuj sobie kartkę papieru i zapisz na niej te nawyki, które zauważasz u siebie. Twoim zadaniem przez najbliższe parę dni będzie spoglądanie na tą kartkę kilka razy dziennie w celu przypominania sobie o uważnym obserwowaniu swoich myśli. Na koniec dnia możesz poświęcić kilka minut na refleksję, zastanawiając się które myśli pojawiają się najczęściej i w jakich konkretnie sytuacjach. Zbudujesz w ten sposób fundament pod skuteczne wyeliminowanie poszczególnych nawyków z codziennego potoku myśli.

Opis każdego nawyku podzieliłem na dwie części. Pierwsza to “Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa”. Opisuję w niej to, jakie zwykle widzimy korzyści w danym sposobie myślenia, gdy nie dostrzegamy jego prawdziwej natury (opisanej w drugiej części - “Jak ten nawyk naprawdę działa”).

Często nie myślimy o tych korzyściach i możemy nawet nie być ich świadomi, ale dla naszej podświadomości to podstawowy powód podtrzymywania tych nawyków przy życiu. Uświadomienie sobie tych często absurdalnych “korzyści” może być dla Ciebie dużym krokiem naprzód w radzeniu sobie ze swoimi własnymi destrukcyjnymi nawykami.

Oto 8 mentalnych nawyków, które okradają Cię ze szczęścia:

1. Wyobrażanie sobie idealnego siebie

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Jeśli wystarczająco często będę się skupiać na perfekcyjnym obrazie samego siebie, to on w końcu stanie się rzeczywistością. To dlatego, że mam obraz, na którym możemy się wzorować i wiem, do czego dążyć.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Idealny “ja” to bardzo kusząca i przyjemna wizja. Prawda jest jednak taka, że ta wizja nas unieszczęśliwia. Gdy porównamy bowiem ten idealny obraz siebie z tym, kim jesteśmy obecnie - efekt takiego porównania będzie zawsze (zawsze!) taki sam - jest gorzej, niż chcę, aby było. To nie jest najlepszy fundament dla naszego poczucia szczęścia. Ten mentalny nawyk odbiera nam możliwość zaakceptowania tego, kim jesteśmy i jakie mamy życie. Sprawia, że bez przerwy żyjemy w poczuciu braku i gorszości.

2. Myślenie o tym, co pomyślą inni

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Myślenie o tym, co pomyślą inni pozwoli mi trafniej ocenić samego siebie, a co za tym idzie - zmienić swoje zachowania tak, aby inni mnie zaakceptowali. Mogę się więc w ten sposób lepiej przygotować do kontaktów z innymi, unikając odrzucenia i krytyki z ich strony.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: O ile nie jesteś gwiazdą z pierwszych stron gazet lub znaną postacią ze świata politycznego, istnieje duża szansa, że nie jesteś głównym tematem w głowach ludzi z Twojego otoczenia. Myślenie o tym, co pomyślą inni często jest efektem wrażenia, że inni stale kierują swoją uwagę na nas, analizując każdy nasz ruch, każde nasze działanie. To nas paraliżuje, bo mamy wrażenie, jak byśmy byli na scenie, zmuszeni do zagrania jakiejś roli. Taki paraliż i poczucie uwięzienia w ciągłym zgadywaniu myśli innych ludzi bezlitośnie okradają cię ze szczęścia.

co pomyślą o mnie inni?

3. Ciągłe wybieganie myślami w przyszłość

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Ciągłe myślenie o przyszłości ma mnie dobrze przygotować na wszystko, co mnie czeka. Pozwala mi przewidzieć każde zagrożenie i stworzyć szczegółowe plany na przyszłość. Dzięki temu w przyszłości będę szczęśliwy.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Myślenie o przyszłości jest dobre i potrzebne, ale tylko w zdrowych proporcjach. Planowanie dnia jutrzejszego czy snucie marzeń ułatwia i wzbogaca nasze życie. Jednak gdy stajemy się więźniem przyszłości, tracimy kontakt z teraźniejszością, gdzie obecna jest cała magia naszego życia. Szczęście polega na docenianiu tego, co sie dzieje tutaj, teraz. Po co myśleć o przyszłości, skoro później i tak nie umiemy w niej być szczęśliwi? Innymi słowy, jak powiedział kiedyś John Lennon: “Życie to to, co się wydarza, gdy jesteś zajęty robieniem innych planów.”

4. Krytykowanie siebie

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Krytykując siebie mobilizuję się do działania i rozwoju. Gdybym zaakceptował to, jak wygląda moje życie, spocząłbym na laurach i przestałbym robić cokolwiek. Dlatego warto jest siebie krytykować i cały czas pokazywać sobie obszary, nad którymi powinienem stale pracować.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Tak, jak byś obciął sobie skrzydła, lub jak byś jechał przez życie z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Samokrytyka to często najbardziej aktywny nawyk mentalny, składający się z ciągłego potoku krytycznych myśli. Gdy myślisz, że robisz coś źle, czujesz się źle, a to Cię blokuje przed działaniem i rozwojem, uniemożliwiając doświadczanie stanu szczęścia.

5. Oszukiwanie siebie

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Oszukiwanie siebie pozwala mi odwrócić swoją uwagę od tego, co bolesne. A uciekanie od problemów i trudnych emocji to najłatwiejszy sposób na utrzymywanie lepszego samopoczucia. A gdy czuję się dobrze, jestem bardziej szczęśliwy.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Na pierwszy rzut oka może ci się wydawać, że bycie szczerym ze sobą przyniesie Ci tylko ból i zmartwienia. To prawda, że okłamywanie siebie chroni Cię przed bólem czy frustracją. Jednak chwilowe, dobre samopoczucie a szczęście to dwie zupełnie różne rzeczy. Możesz czuć się dobrze, jednocześnie będąc nieszczęśliwym. Oszukując siebie tworzysz między sobą a swoim szczęściem pewną barierę, która może być obalona tylko za pomocą szczerej prawdy. Obalenie tej bariery może nie być łatwe, ale warto podjąć się tego wysiłku.

6. Skupianie się na tym, czego nie chcesz

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Jak skoncentruję się na tym, czego nie chcę, będę mógł w łatwy sposób tego uniknąć. Będę dokładnie wiedział od jakich działań, zachowań, sytuacji i ludzi uciekać, dzięki czemu w moim życiu będzie mniej tego, czego nie chcę doświadczać.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Każda myśl to energia płynąca w określonym kierunku. Gdy myślisz o rzeczach, których nie chcesz doświadczać, paradoksalnie możesz doświadczać ich częściej - bo tam kierujesz swoją mentalną energię. Jeśli cały czas myślisz o tym, że nie chcesz zostać wylany z pracy, ta myśl bezpośrednio wpływa na twój stan psychofizyczny. To stan, który odbiera Ci koncentrację i siłę do konstruktywnego działania. A to, jak samospełniająca się przepowiednia przybliża możliwość utracenia pracy. Zamiast tego wzmacniaj siebie myśląc o tym, czego w życiu chcesz doświadczać.

Dobre i złe nawyki

7. Porównywanie się z innymi

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Sprawdzanie kto jest ode mnie lepszy, a kto gorszy, pozwoli mi zrozumieć w jaki sposób jeszcze mogę poprawić swoje działania. Najlepiej porównywać się z lepszymi - wtedy przypominam sobie o tym, że mogę być lepszy i wiem co powinienem w sobie rozwijać. To motywuje do ciągłego ulepszania siebie i swojego życia.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Skoro strategia polega na porównywaniu się z lepszymi, niezależnie od tego, kto to będzie - zawsze wyjdziemy na gorszych. To świetny przepis na ciągłe poczucie gorszości i niskie poczucie własnej wartości. Trudno jest tryskać szczęściem, gdy wszyscy wydają się nam lepsi, piękniejsi, bogatsi, mądrzejsi i zdrowsi. Mała sugestia: porównuj się z samym sobą z przeszłości. Zwracaj uwagę na te małe postępy, które robisz i doceniaj to, że idziesz stale do przodu.

8. Obwinianie i karanie siebie za niepowodzenia

Jak nam się wydaje, że ten nawyk działa: “Wyrzuty sumienia, samokrytyka i ukaranie się za błędy sprawią, że w końcu zapamiętam te błędy i już nigdy nie będę ich popełniać. Im bardziej sobie dokopię, tym większą wagę będę przykładać do popełnianych błędów i tym bardziej będę się starać, aby ich unikać.”

Jak ten nawyk naprawdę działa: Obwinianie i karanie siebie wpływa bardzo destrukcyjnie na nasze poczucie własnej wartości, co wyjątkowo utrudnia wyciągnięcie konstruktywnych wniosków z popełnianych błędów. Nie jesteśmy w stanie chłodno spojrzeć na nasze błędy, gdy wręcz pałamy do siebie nienawiścią za to, że je popełniliśmy. W takiej sytuacji każda porażka i każde niepowodzenie jest źródłem wielu destrukcyjnych emocji. Brak wewnętrznego przyzwolenia na popełnianie błędów oddala nas od samoakceptacji, a co za tym idzie - poczucia szczęścia.

Oczywiście te nawyki nie zawsze muszą być destrukcyjne. Czasami są nam potrzebne. Ale tylko wtedy, gdy goszczą w naszej głowie tylko w odpowiednich i adekwatnych sytuacjach. W chwili, gdy stają się regularnie powracającymi, natrętnymi i niszczącymi mentalnymi wzorcami, z całą pewnością warto coś z nimi zrobić. Co dokładnie? Zacznij od ćwiczenia, które opisałem na początku tego artykułu, a potem zajmij się wcieleniem w życie pozytywnych nawyków, które zastąpią te destrukcyjne: 10 nawyków szczęścia

Metod zmiany swojego myślenia jest naprawdę dużo. W swoim kursie Myśli pod kontrolą przedstawiam jednak te najbardziej skuteczne. Składa się on z 5-dniowego procesu, w którym dzień po dniu wykonujesz ćwiczenia mające na celu zmienić Twój sposób myślenia na bardziej optymistyczny, a pierwsze tego efekty są zauważalne niemal od razu.

Które z tych 8 nawyków są częścią Twojego sposobu myślenia? Z którymi już sobie poradziłeś? A może masz w swojej głowie takie, o których nie wspomniałem wyżej? Podziel się w komentarzach swoimi doświadczeniami.

Gotowe!
Na Twoją skrzynkę wysłaliśmy email z linkiem do szkoleń online. Owocnego oglądania!

Zamknij