Jak tworzyć wizualizacje, które zmienią Twoje życie

Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie, to umiejętność niezwykle ważna dla każdego, kto interesuje się rozwojem osobistym. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku. Jest to najważniejsze narzędzie pracy z naszym umysłem. Jednak aby narzędzie to było skuteczne, trzeba z niego prawidłowo korzystać.

Dobra wizualizacja potrafi całkowicie zmienić nasz stan emocjonalny, bo obrazy mają bezpośredni wpływ na naszą neurologię. Nasz mózg karmiony obrazami jest zawsze gotów do działania w kierunku tego co jest w ich zawartości.

Jak zatem wizualizować, aby obrazy tworzone w naszej głowie miały największą siłę oddziaływania?

1. Zawsze staraj się być zrelaksowany. Im bardziej jesteś odprężony, tym lepiej komunikujesz się ze swoją podświadomością. A to do niej skierowany jest cały przekaz. Oczywiście gdy jedziesz tramwajem i nie masz możliwości medytacji to nie znaczy, że masz z tego zrezygnować. Jednak w miarę możliwości zawsze się staraj odprężyć i zwrócić do swojego wnętrza. Więcej na temat relaksacji przeczytasz w artykule: Ćwicz relaksację.

2. Oddziałuj na każdy zmysł. Dokładnie zobacz każdy szczegół obrazu, usłysz wszystkie dźwięki, poczuj dotyk wszystkiego co widzisz, w miarę możliwości wyobraź sobie również zapach i smak. Dzięki temu różne obszary mózgu są pobudzane i obraz jest lepiej zapamiętywany. Do dobrze zapamiętanego obrazu możesz bardzo łatwo wrócić w celu kontynuowania wizualizacji.

3. Najsilniejsze oddziaływanie mają obrazy o pewnych parametrach. W NLP nazywają się one submodalnościami. Staraj się aby Twoje obrazy były zawsze jak największe. Niech to będzie ogromna panorama, a nie mała ramka. Obraz powinien znajdować się blisko przed oczami, a nie gdzieś daleko. Nadaj mu jak najwięcej barw, niech będą one silnie nasycone. Czarno-białe obrazy mają zwykle słabsze oddziaływanie.

Jeśli słyszysz jakieś dźwięki, niech będą bardzo głośne. Im intensywniejsze wyobrazisz sobie doznania zmysłowe, tym lepiej działać będzie Twoja wizualizacja. Ważne jest również, aby była ona ruchomym filmem, a nie statycznym obrazem.

4. Do wizualizacji oczywiście warto dodać afirmacje. Gdy już dokładnie widzisz to, co chcesz osiągnąć, powtarzaj sobie w głowie głośno słowa, które najbardziej Cię motywują. Rób to przez cały czas wizualizacji.

Wszystkie powyższe rady pomogą Ci tak silnie zaprogramować swój umysł, że całą dalszą robotę wykona za Ciebie. Aby Twój podświadomy umysł dokładnie zapoznał się ze stanem do którego ma dążyć, wizualizuj sobie swoje cele jak najczęściej.

Wizualizacja pomarańczy

Jeśli potrzebujesz regularnej praktyki wizualizacji, to zachęcam Cię do skorzystania z 30-dniowego programu rozwoju osobistego Life Architect BOX - Zaprojektuj Swoje Życie i Działaj. To praktyczny proces tworzenia i realizowania atrakcyjnej wizji wymarzonej przyszłości. Program składa się z 10 etapów - zaczynasz od odkrywania tego, czego od życia pragniesz, a kończysz na tworzeniu szczegółowego planu działania.

Niektóre osoby mają problem z widzeniem wewnętrznych obrazów, ale jest to umiejętność, którą można z łatwością wyćwiczyć. Jeśli jesteś jedną z tych osób, przeczytaj ten artykuł: Jak ujrzeć wewnętrzne obrazy? Gdy już nabierzesz wprawy, wróć tutaj i przypomnij sobie zasady tworzenia dobrej wizualizacji.

Pamiętaj, że dobra wizualizacja jest jak nasionko, które sadzisz w swojej podświadomości. To od Ciebie zależy, czy pozwolisz mu urosnąć i zmienić Twoje życie!