Jak wywoływać stany emocjonalne - kotwiczenie
Chciałbyś umieć wywoływać każdy stan emocjonalny na zawołanie? NLP daje Ci możliwość przywoływania uczuć dzikiej pewności siebie lub niepowstrzymanej motywacji jak za dotknięciem magicznej różdżki.
Kotwiczenie to jedna z najbardziej znanych i skutecznych technik NLP. Dzięki niej będziesz mógł zmieniać zarówno swoje stany emocjonalne jak i stany ludzi wokół Ciebie.
Pamiętasz psy Pawłowa?
Ten znakomity badacz odkrył odruchy warunkowe. Przez jakiś czas w momencie dawania swoim psom jedzenia włączał charakterystyczny dzwonek. Naturalną fizjologiczną reakcją psów na otrzymywanie jedzenia jest ślinienie się. Po jakimś czasie sam dzwonek bez dawania jedzenia powodował taką reakcję. Bodziec, którym był dzwonek stworzył na tyle silne neurologiczne połączenie z wydzielaniem śliny, że powstał odruch warunkowy.
Takie odruchy to automatyzmy, których można w naszym życiu wymienić wiele. Uruchamiają się one automatycznie, bez świadomego wkładu naszych myśli. Gdy jadąc samochodem widzimy czerwone światło, nie zastanawiamy się nad tym, czy się zatrzymać czy jechać dalej. Po prostu automatycznie naciskamy na hamulec.
Słowa są potężnymi kotwicami. Niektóre osoby na dźwięk niecenzuralnych słów natychmiastowo czują oburzenie i dyskomfort. Zaś takie słowa jak szczęście, radość, uśmiech czy fascynacja wywołują w nas bardzo pozytywne emocje. Działanie kotwic jest bardzo proste- gdy dwa bodźce występują jednocześnie, mózg tworzy między nimi neurologiczne połączenie. Takie połączenie sprawia, że wystarczy uruchomienie się tylko jednego z tych bodźców, aby drugi również się włączył, np. konkretny stan emocjonalny.
Kotwice działają w naszym życiu przez cały czas.Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że jakaś konkretna piosenka, której słuchałeś w przeszłości, teraz słuchana wywołała jakiś określony stan emocjonalny - falę wspomnień i uczuć, które wtedy również występowały? Albo zapach jakichś konkretnych perfum sprawił, że poczułeś się tak samo jak kiedyś, gdy tych perfum używałeś?
Kotwica może być wywołana przez bodziec wzrokowy, kinestetyczny (czuciowy), słuchowy, zapachowy lub smakowy. Czyli przez każdy zmysł. Na niektórych lepiej działają na przykład kotwice kinestetyczne, a na innych wzrokowe. Gdy będziesz uczył się kotwiczenia sam sprawdzisz, które są dla Ciebie najskuteczniejsze. Możesz również używać na przykład jednocześnie bodźca wzrokowego, kinestetycznego oraz słuchowego- wtedy kotwica będzie silniejsza.
Po co Ci kotwiczenie?
Myślę, że sama koncepcja wywoływania jakiegokolwiek stanu emocjonalnego w jakiejkolwiek chwili Twojego życia jest już na tyle interesująca, że nie potrzebujesz kolejnych argumentów, aby spróbować zakładania na sobie kotwic. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko na sobie możesz to robić - wywoływanie stanów emocjonalnych możesz również ćwiczyć na innych osobach.
Wystarczy, że jakaś osoba będzie odczuwać określony stan emocjonalny, a Ty w momencie szczytowej intensywności tego stanu dotkniesz ją w określonym miejscu, w określony sposób. Gdy po jakimś czasie ponownie ją tam dotkniesz w ten sam sposób, wywołasz zakotwiczony stan emocjonalny.
Poznanie mechanizmu działania kotwic sprawi, że zaczniesz zauważać je w swoim życiu i będziesz miał możliwość zmiany pewnych niechcianych reakcji. Kotwice też odnoszą się do negatywnych emocji - przykładowo, gdy obgryzasz paznokcie będąc zestresowanym, samo obgryzanie paznokci również będzie wywoływało uczucie stresu. Obgryzanie paznokci w tej sytuacji jest zarówno reakcją na stres, jak i bodźcem wywołującym stres. Możesz to zmienić.
Kotwice możesz świadomie zakładać za pomocą pewnego schematu. Da Ci to władzę nad swoimi stanami emocjonalnymi. Jesteś przed ważnym przesłuchaniem o pracę i czujesz się niepewnie? Jeśli wcześniej założyłeś sobie kotwicę na pewność siebie teraz wystarczy, że ją odpalisz. Twój stan emocjonalny natychmiast się zmieni.
Jak tworzyć kotwice i wywoływać konkretne stany emocjonalne?
Bardzo ważna rzecz - kotwice możesz zakładać na podstawie przeżywanych w tej chwili emocji wywołanych przez konkretną sytuację, ale również na podstawie emocji wywołanych poprzez przywołanie w wyobraźni jakiegoś wspomnienia. Na razie zajmiemy się tą drugą opcją.
1. Usiądź wygodnie i odpręż się. Zidentyfikuj emocję, którą chciałbyś zakotwiczyć. W tym przykładzie niech będzie to silna pewność siebie.
2. Następnie zidentyfikuj sytuację w Twojej przeszłości, w której odczuwałeś największą pewność siebie w całym swoim życiu.
3. Wybierz bodziec kinestetyczny, słuchowy i wzrokowy, za pomocą których będziesz kotwiczył wybraną emocję. Jeśli chodzi o kinestetykę, może to być na przykład złączenie kciuka z palcem wskazującym lub objęcie lewego nadgarstka prawą dłonią. Bodźcem słuchowym może być wypowiedzenie w myślach głośno konkretnego słowa, np. „do dzieła!” lub jakiś konkretny, charakterystyczny dźwięk. Jeśli zaś chodzi o wzrok, może to być jakiś symbol lub konkretny obraz.
4. Teraz przypomnij sobie dokładnie sytuację, w której czułeś się tak bardzo pewny siebie. Zacznij wyobrażać sobie każdy szczegół tamtej sytuacji. Przypomnij sobie gdzie byłeś i co robiłeś. Poczuj, że jesteś tam właśnie teraz i zobacz wszystko to, co widziałeś wtedy. Zacznij wsłuchiwać się w dźwięki, które tam występują. Przywołaj odpowiedni stan emocjonalny - to dobrze Ci znajome, uczucie pewności siebie.
Poczuj dokładnie to, co wtedy czułeś. Zacznij intensyfikować te wszystkie doznania zmysłowe i w momencie, gdy uczucie pewności siebie osiągnie swoją szczytową intensywność, odpal wszystkie bodźce- kinestetyczny, słuchowy i wzrokowy. Możesz to zrobić jednocześnie lub w jakiejś konkretnej sekwencji. Pamiętaj o tym, żeby kotwicę założyć w momencie największej intensywności emocji! Synchronizacja czasowa jest tutaj bardzo ważna. Bodźce powinny być aktywne przez krótki czas, od 5 do 10 sekund.
5. Po założeniu kotwicy złam stan emocjonalny - czyli pomyśl o czymś zupełnie innym, na przykład o tym jaka była w Twoim mieście pogoda 20 lat temu na święta. Złamać stan też możesz przez policzenie czegokolwiek w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz.
6. Po tym jak złamiesz stan emocjonalny, powtórz krok 4 i znów złam stan.
7. Zajmij się czymś innym i po kilku minutach odpal wszystkie trzy kotwice dokładnie w taki sam sposób w jaki je założyłeś i obserwuj zmianę w Twoich emocjach. Jeśli odpalając kotwicę udało Ci się przywołać uczucie pewności siebie w satysfakcjonujący sposób, sprawa załatwiona. Jeśli uczucie jest zbyt słabe, powtórz dwukrotnie krok 4, zwiększając intensywność wspomnienia i występującego tam stanu emocjonalnego. Możesz też zwiększyć siłę bodźca poprzez silniejszy dotyk, głośniejszy dźwięk lub większy i wyraźniejszy obraz.
8. Wyobraź sobie kilka sytuacji w Twojej przyszłości, kiedy możesz potrzebować zasobu pewności siebie. Zobacz jak w każdej z tej sytuacji wywołujesz swoją kotwicę i zyskujesz pewność siebie. Ten etap nazywa się w NLP rzutowaniem w przyszłość.
Pamiętaj, że…
1. Kotwica musi być wyjątkowa. Musi być czymś unikalnym- czymś, czego nie robisz często. Chodzi o to aby nie była ona kojarzona z innymi zachowaniami. Poza tym dobrze by było, gdyby była dyskretna. Pukanie się w głowę w celu wywołania motywacji może wprawić ludzi widzących to w refleksję nad Twoim zdrowiem psychicznym :)
2. Kotwiczyć możesz zarówno stany emocjonalne przywołane we wspomnieniach jak i ujawniające się w danej sytuacji. Dlatego możesz zakładać sobie kotwicę również wtedy, gdy na przykład jesteś ze znajomymi i głośno się śmiejesz z jakiegoś żartu, który opowiedział Twój kolega. Pamiętaj o tym, aby kotwicę założyć, gdy emocja osiąga szczyt swojej intensywności.
3. Po jakimś czasie (miesiąc lub dwa) od momentu zakotwiczenia kotwica może zacząć zanikać, tym bardziej, jeśli z niej często nie korzystasz. Dlatego dobrym pomysłem jest powtarzanie procesu kotwiczenia raz na jakiś czas tak, aby kotwica utrzymała swoją intensywność.
4. W odpowiednim kontekście korzystne jest również kotwiczenie negatywnych stanów emocjonalnych. Gdy na przykład ktoś jest uzależniony od czekolady i chciałby porzucić to uzależnienie, możesz wywołać u tej osoby uczucie wielkiego obrzydzenia, po czym skojarzyć je z czekoladą, przykładowo pokazując jej i dając do powąchania czekoladę gdy uczucie obrzydzenia jest najsilniejsze. Kilkakrotne powtórzenie takiego połączenia bodźca z reakcją spowoduje odpalanie się uczucia obrzydzenia za każdym razem, gdy ta osoba zobaczy lub powącha czekoladę.
Teraz wybierz sobie jakikolwiek stan emocjonalny, zakotwicz go i daj znać jak to działa na Tobie. Podziel się wrażeniami w komentarzach!