Zmiana przekonań

Zmiana przekonań jest najlepszym sposobem na zmianę swoich zachowań. W tym artykule proponuję Ci ćwiczenie, dzięki któremu będziesz mógł tego dokonać w bardzo prosty sposób.

Dokonując tego sam zaczniesz wybierać w co chcesz wierzyć i jak chcesz postrzegać rzeczywistość. A tym samym będziesz ją własnymi rękoma kreować.

O przekonaniach pisałem na tym blogu już niejednokrotnie. Jeśli nie spotkałeś się z pojęciem przekonań w kontekście Neurolingwistycznego Programowania, polecam najpierw przeczytać następujące artykuły: "Działanie filtrów umysłowych" oraz "Wpływ przekonań na Twoje zachowanie". W tych artykułach zawarta jest podstawowa wiedza, którą powinieneś posiadać, jeśli chcesz się zabrać za zmianę swoich przekonań.

Zmiana przekonań na temat rzeczywistości dla niektórych osób może wydawać się trudnym procesem. Porzucenie dotychczasowego wierzenia na rzecz nowego wymaga otwartości umysłu. Wiedz, że zmiana przekonań jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmianę swoich zachowań. Pomyśl tylko jak w sytuacji poznawania nowych ludzi będzie zachowywać się osoba, która ma przekonanie, że "wszyscy ludzie są podstępni i chcą wykorzystywać innych"? A jak będzie się zachowywać w tej samej sytuacji inna osoba, która wierzy, że "każdy człowiek ma w sobie coś wyjątkowego i warto poznawać ludzi"?

Usiądź dziś wieczorem przy biurku i wypisz na kartce wszystkie swoje przekonania, które Cię ograniczają. Każdy ma do zmiany wiele przekonań, dlatego na spokojnie zastanów się jakie przekonania przeszkadzają Tobie w osiąganiu celów. Aby Ci pomóc podam kilka przykładów: "świat jest ponurym miejscem", "trudno jest zarabiać pieniądze", "jestem nieudacznikiem", "nie potrafię rozmawiać z ludźmi", "nauka jest trudna", itp. Możnaby mnożyć takie przekonania bez końca. Posiadając tego typu wierzenia, ludzie robią sobie krzywdę. Nie bądź jednym z nich. Listę pozytywnych przekonań znajdziesz w artykule, do którego link podałem w pierwszym akapicie tego artykułu.

Skreśl więc te negatywne przekonania, które masz na kartce i obok zapisz ich przeciwieństwo. Pamiętaj, aby nowe, pozytywne przekonanie było sformułowane pozytywnie (czyli nie "nie jem dużo", ale "jem mało"). Jak już będziesz miał listę korzystnych przekonań, możesz zabrać się za ich zmianę.

Aby zmiana zaszła, powinny być spełnione trzy warunki. Po pierwsze, musisz chcieć się zmienić. Dlatego warto się siebie zawsze zapytać czy spójnie, na 100% chcesz zmienić dane przekonanie. Zastanów się jakie konsekwencje ma wiara w dane przekonanie i czy możesz mieć jakieś nieuświadomione korzyści z wiary w to przekonanie. Jeśli nie, doskonale, pierwszy warunek mamy spełniony. Po drugie, musisz wiedzieć jak się zmienić. Tym zajmiemy się w drugiej części artykułu, pracując z ćwiczeniem na zmianę przekonań. Po trzecie, musisz dać sobie szansę na zmianę. Oznacza to, że musisz wierzyć, że zmiana jest możliwa. Jeśli będziesz wierzyć, że tak jest, wtedy dasz sobie szansę i z zaangażowaniem wypróbujesz ćwiczenie. Otwórz swój umysł, nie masz nic do stracenia. Ja zmieniałem swoje przekonania wielokrotnie, efekt jest znakomity.

Oto ćwiczenie, dzięki któremu łatwo i skutecznie zmienisz każde przekonanie. Ćwiczenie to znalazłem w książce "NLP Patterns for Success Mastery", autorstwa Charlesa Faulknera oraz Roberta McDonalda. Nieznacznie je zmodyfikowałem, dodając pewne elementy i zmieniając inne. W takiej formie to ćwiczenie według mnie jest niezwykle efektywne. Najpierw przeczytaj uważnie wszystkie kroki i moje uwagi, dopiero potem zabierz się do działania.

  1. Pomyśl o przekonaniu, które chcesz zmienić.
  2. Jakie negatywne konsekwencje wynikają z wiary w to przekonanie? Zapisz je.
  3. Określ nowe przekonanie (przeciwieństwo tego negatywnego), niech będzie miało pozytywną formę, na przykład zamiast “Nie jestem zamknięty na nowe znajomości” użyj “Jestem otwarty na nowe znajomości”.
  4. Jakie pozytywne konsekwencje będzie mieć wiara w to (nowe) przekonanie? Jak się będziesz czuć, jak będziesz się zachowywać, co się zmieni? Daj sobie chwilę na zastanowienie się nad odpowiedziami na te pytania.
  5. Zapytaj się siebie “Co zrobiłaby osoba, która ma takie przekonanie?”. Wyobraź sobie różnego rodzaju działania, zachowania. Wypisz 3-4 takie działania.
  6. Wybierz jedno z działań z twojej listy, które będzie pierwszym dowodem nowego przekonania. Zastanów się kiedy taka sytuacja może mieć miejsce w Twoim życiu i wybierz konkretną datę i miejsce w przestrzeni. Wybrany moment będzie chwilą, w której pojawi się nowe przekonanie.
  7. Zobacz siebie w przyszłości w wybranym miejscu i czasie wykonującego to działanie. Wyobraź sobie z punktu widzenia obserwatora jak “ty z przyszłości” robisz to, co jest dowodem na twoje pożądane przekonanie. Niech to będzie krótki film z Tobą w roli głównej, obejrzyj go do końca.
  8. Przewiń scenę do początku. Teraz wejdź w nią, spójrz na to co się dzieje z perspektywy Twoich własnych oczu. Odegraj tę przyszłą scenę, tak jakby miała miejsce teraz. Zobacz i poczuj wszystkimi zmysłami, że to się dzieje. Pod koniec tej sceny usłysz siebie pewnie wypowiadającego nowe przekonanie. Dojdź do końca sceny.
  9. Powtórz kroki od 6 do 9 trzy razy, za każdym razem wybierając inne działanie oraz inny czas i miejsce.

Kilka uwag odnośnie ćwiczenia.Wszystkie konsekwencje i działania wypisuj na kartce. Jest to ważna rzecz, ponieważ ich wypisanie powoduje uświadomienie sobie ważnych zależności. Już to uświadomienie będzie mieć dla Ciebie duże znaczenie. Jeśli chodzi o działania, mają to być zachowania, które rzeczywiście mogą się zdarzyć w Twoim życiu. Najlepiej ay były to działania, które mogą mieć miejsce w ciągu najbliższego miesiąca. Jeśli chcesz mieć przekonanie "łatwo nawiązuję rozmowę z innymi osobami", działania mogą być następujące: 1. Podchodzę do trzech nieznanych mi osób i zaczynam rozmowę na obojętnie jaki temat, 2. Gdy spotykam starych znajomych, to ja zaczynam rozmowę, 3. Rozmawiam z rodzicami nawet na najdziwniejsze tematy.

Każde przekonanie aby istnieć musi mieć dowody na jego prawdziwość. To ćwiczenie sprawia, że po jego wykonaniu masz te dowody w swojej głowie. Przekonanie jest już zainstalowane, jednak jeszcze nie na tyle mocno na ile byśmy chcieli. Dlatego jak tylko nadarzy się okazja aby wykonać te działania w rzeczywistym świecie, koniecznie to zrób! Gdy Twój umysł otrzyma rzeczywisty dowód w postaci Twojego konkretnego działania, które jest zgodne z nowym przekonaniem, to przekonanie zakorzeni się w Twoim systemie wierzeń bardzo solidnie.

Metod zmiany swojego myślenia jest więcej. Jeśli zdarza Ci się ulegać pesymistycznym nawykom myślenia, zachęcam Cię do sprawdzenia mojego 5-dniowego kursu Myśli pod kontrolą. Składa się on z 5-dniowego procesu, w którym dzień po dniu wykonujesz ćwiczenia mające na celu zmienić Twój sposób myślenia na bardziej optymistyczny.
Zacznij pracować nad swoimi przekonaniami i daj znać w komentarzach, co udało Ci się osiągnąć!