Modelujemy Willa Smitha
Są na tym świecie osoby, które odniosły spektakularny sukces w dziedzinie, którą się na co dzień zajmują. Pytając ich w jaki sposób osiągnęły tak wiele, zazwyczaj odpowiedzią jest kilka fundamentalnych...
Są na tym świecie osoby, które odniosły spektakularny sukces w dziedzinie, którą się na co dzień zajmują. Pytając ich, w jaki sposób osiągnęły tak wiele, zazwyczaj odpowiedzią jest kilka fundamentalnych zasad, którymi się warto w życiu kierować.
Ostatnio na poznańskim Klubie NLP pokazałem krótki fragment wywiadu z Willem Smithem, w którym mówi on o tym, jak osiąga swoje wymarzone cele. W tym artykule krótko zanalizujemy jego strategię sukcesu, jednocześnie przybliżając Ci proces modelowania.
Will Smith, który już kiedyś gościł na tym blogu w artykule Czego możesz się nauczyć od Willa Smitha to osoba, od której z pewnością można czerpać garściami, jeśli chodzi o dobre podejście do otaczającej nas rzeczywistości.
To, co za chwilę będziemy robić, nazywa się modelowaniem, czyli wyciąganiem struktury doskonałości. Will Smith jest osobą, która osiągnęła dość spory sukces w swojej aktorskiej dziedzinie i można założyć, że ma określone strategie związane z tym, jak myśli o otaczającym go świecie oraz o swoich możliwościach.
Poprzez odkrycie tej struktury sukcesu możemy następnie taki gotowy model zaaplikować w stosunku do siebie, aby lepiej osiągać swoje własne cele. Więcej o modelowaniu znajdziesz w artykule Modelowanie - fundament NLP i droga do sukcesu.
Zobacz poniższy fragment wywiadu (trwa niecałe 2 minuty i ma polskie napisy – kliknij w ikonę “cc” po włączeniu fillmu aby je wyświetlić), a gdy już to zrobisz, zastanów się, co jest najważniejszym czynnikiem sukcesu w myśleniu tego popularnego aktora. Dopiero jak sam wpadniesz na kilka pomysłów z tym związanych, przeczytaj moją krótką analizę, która znajduje się pod filmem.
Przede wszystkim zwróć również uwagę na sposób, w jaki Will Smith mówi. To nie są tylko słowa – on mówi całym sobą, z wielką pasją i zaangażowaniem. To jest informacja dla Ciebie, że jest spójny ze swoim przekazem. To płynie z jego wnętrza i jest w 100% przekonany, że świat właśnie tak działa.
Teraz pod warsztat bierzemy konkretne wypowiedzi pojawiające się w wywiadzie:
„Nie chcę być ikoną, chcę reprezentować ideę. Chcę reprezentować możliwości.”
Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest różnica między jednym i drugim. Bycie ikoną zakłada, że dana osoba jest jakimś guru, autorytetem, wyjątkiem. Reprezentowanie możliwości natomiast zakłada, że reprezentant jest jednym z wielu – czyli każdy tak może, każdy jest wyjątkowy. Will Smith nie chce być ikoną czy guru, on chce być przykładem na to, że można spełniać swoje marzenia. Reprezentowanie możliwości to pokazywanie innym, że da się osiągać w życiu nawet najbardziej ambitne cele.
„2+2 równa się 4 tylko, gdy zaakceptujesz że 2+2 równa się 4. 2+2 będzie tym, czym ja chcę aby było.”
Tutaj mamy bardzo silne przekonanie, że możliwe jest znacznie więcej, niż większość ludzi myśli, że jest możliwe. Na przykładzie metafory z liczeniem, Will Smith pokazuje schemat, który akceptuje praktycznie cały świat i jednocześnie przeramowuje tę metaforę w celu pokazania, że wcale tak być nie musi. „Niemożliwe” to tylko i wyłącznie kwestia Twojego przekonania.
„Po prostu zdecyduj - co będzie, kim będziesz i jak to zrobisz.”
Aktor podkreśla wagę podjęcia decyzji, od której zawsze zaczyna się proces osiągania celu. Tu już nie chodzi o pobudzanie swojej nadziei czy snucie marzeń, tylko najbardziej namacalne i konkretne zdecydowanie o tym, kim się będzie, co się będzie w życiu robić i w jaki sposób się to osiągnie.
„Naprawdę możesz zrobić to czego pragniesz.”, „Wierzę, że mogę stworzyć to, co chcę stworzyć.”
To pokazuje, jak silnie Will Smith wierzy w to, że może osiągać dokładnie to, co chce. Ta wiara daje mu siły i motywacji aby działać. Dzięki takim przekonaniom rzeczywiście udaje mu się osiągnąć to wszystko, co sobie wcześniej zaplanował.
„Jesteśmy tym, kim wybieramy być.”
Tutaj Will Smith jeszcze raz podkreśla to, że to my jesteśmy odpowiedzialni za nasze życie. To nie „los” wybiera, tylko my. Odzyskanie odpowiedzialności to pierwszy krok do zmiany swojego życia.
System przekonań Willa Smitha jest bardzo spójny i solidny. Odkrycie tych przekonań było w przypadku tego fragmentu łatwe, bo aktor wyraża je bardzo jasno. Większym wyzwaniem może być dalsza interpretacja jego przekonań oraz aplikacja dla siebie.
W modelowaniu zawsze bierzesz to, co Tobie najbardziej pasuje i co uważasz za najbardziej korzystne. W przypadku odkrywania struktury sukcesu naszego bohatera otrzymaliśmy po prostu kilka przekonań – stwierdzeń, w które warto wierzyć. Aplikacja modelu polega tu więc na zmianie swoich własnych przekonań tak, aby były takie same lub podobne do tych Willa Smitha. Jeden ze sposobów na zmianę przekonań znajdziesz w artykule Zmiana przekonań.
Modelowanie jest fascynującym procesem, dzięki któremu wnosisz rozwój na nowy poziom – bo możesz się uczyć najróżniejszymi drogami, praktycznie od każdego. Czasami wystarczy nawet dwuminutowy fragment wywiadu na youtube.
Abyś jeszcze lepiej zrozumiał, jak działa ten proces, jako ćwiczenie dla Ciebie proponuję, abyś dodatkowo obejrzał poniższy film (10 minut złożone z różnych wypowiedzi Willa Smitha) i napisał w komentarzach, czego się z niego nauczyłeś. To oczywiście nie musi być dokładna analiza – po prostu podziel się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wybranych fragmentów tego filmu. Co jeszcze w myśleniu Willa Smitha pozwoliło mu odnieść tak wyjątkowy sukces?