Poczucie własnej wartości

Ile godzin dziennie poświęcasz na to, aby czuć się bardziej wartościowym człowiekiem? Większość ludzi poświęca całe swoje życie inwestując swoją energię w coś, co jest typowo syzyfową pracą.

Ile godzin dziennie poświęcasz na to, aby zwiększać swoje poczucie własnej wartości? Większość ludzi poświęca całe swoje życie inwestując swoją energię w coś, co jest typowo syzyfową pracą. W budowanie poczucia własnej wartości na podstawie czynników zewnętrznych.

Zakupy, kursy językowe, certyfikaty, gadżety, samochody, drabina kariery… Czy cokolwiek z tych rzeczy jest wstanie świadczyć o Twojej wartości? Czy powinno to mieć wpływ na Twoje poczucie własnej wartości?

Wiedza nie zwiększy Twojego poczucia własnej wartości

Możesz zamknąć się na rok w swoim pokoju i przeczytać setki książek. Czy gdy wyjdziesz po roku na światło dzienne będziesz kimś lepszym? Twoja wartość w jakikolwiek sposób wzrośnie? Każdą definicję, każdą regułkę możesz w tych czasach zdobyć w ciągu kilku sekund korzystając z wyszukiwarki google. Wiedzę możesz zdobyć w każdej chwili i możesz ją stracić w każdej chwili – ona nie definiuje Twojej wartości, więc Twoje poczucie własnej wartości nie powinno od niej zależeć.

Certyfikaty nie zwiększą Twojego poczucia własnej wartości

Kolejne papiery świadczące o Twojej wiedzy mówią jedynie o tym, że poświęciłeś jakąś ilość czasu i włożyłeś określoną pracę w to, aby nauczyć się czegoś nowego i zdać pewien egzamin. Czy to jednak sprawia, że jesteś kimś lepszym? Czy ktoś, kto wybrał inną ścieżkę edukacji i nie zdecydował się na zdobywanie certyfikatów powinien mieć mniejsze poczucie własnej wartości? Oczywiście zdobywanie wiedzy jest ważne – jednak zapisanie się na kurs tylko dla papieru nie ma wiele wspólnego z rozwojem intelektualnym.

Pieniądze nie zwiększą Twojego poczucia własnej wartości

Niesamowite jest jak umysł wierzy w iluzje, że kawałki papieru sprawiają, że człowiek czuje się lepszy od innych. Fascynuje mnie fakt jak numerki na koncie bankowym magicznie dodają pewności siebie ludziom, którzy oddali władzę nad sobą pieniądzom. Czy gdybyś stracił cały swój majątek finansowy, byłbyś kimś mniej wartościowym? Czy osoby mniej zamożne powinny mieć mniejsze poczucie własnej wartości?

Nowy samochód nie zwiększy Twojego poczucia własnej wartości

Czy strata samochodu oznacza, że jesteś kimś mniej? Jak przedmiot nie mający żadnego związku z Twoim wnętrzem mógłby budować Twoją wartość? Jak może to wpływać na Twoje poczucie własnej wartości?

Biżuteria i gadżety nie zwiększą Twojego poczucia własnej wartości

To, co posiadasz nie świadczy o Twojej wartości. Możesz mieć najwspanialsze diamenty świata i najnowsze komputery jakie istnieją – utożsamianie się z ich wartością to wciąż tylko iluzja. Nie mają one związku z Twoim poczuciem własnej wartości.

Duża liczba znajomych nie zwiększy Twojego poczucia własnej wartości

A nawet jakość relacji, które z nimi masz. To jest wynik Twoich nawyków – i w zależności od tego na ile jesteś otwarty możesz mieć tych relacji więcej lub mniej. Czy jednak fakt, że masz jednego wspaniałego przyjaciela a nie dziesięciu czyni Cię kimś gorszym? Czy można mierzyć wartość człowieka licząc jego znajomości?

Awans na wyższe stanowisko nie zwiększy Twojego poczucia własnej wartości

Oznacza jedynie to, że będziesz mieć inne obowiązki i być może to, że będziesz zarabiać więcej papierków. Inni ludzie, którzy wierzą w magiczną moc statusu społecznego mogą uważać, że jesteś kimś więcej, ale Ty nie popadnij w tę iluzję – Twoja wartość nie zmieniła się ani o kawałek mimo to, że teraz masz inną, bardziej dumną plakietkę przed swoim nazwiskiem.

Wszystkie te rzeczy nawet razem wzięte nie sprawią, że będziesz kimś więcej. Dla Twojego starego systemu wartości może to brzmieć… przerażająco. Ale czy chcesz trzymać się schematów, które doprowadzą Cię donikąd? Czy chcesz nadal uzależniać od tego swoje poczucie własnej wartości?

Zrezygnuj z systemu wartości, według którego bez zewnętrznych „wspomagaczy” jesteś bezwartościową jednostką i powinieneś mieć mniejsze poczucie własnej wartości. Według którego musiałeś swoje życie poświęcić na zbieranie wiedzy, pieniędzy i znajomości tylko po to aby mieć większe poczucie własnej wartości.

Gdy widzisz niemowlę, kategoria wartości tej istoty się rozpływa – nie jesteś w stanie określić czy to dziecko jest wartościowe czy nie. Bo jest bezwarunkowo wartościowe – nie może być mniej ani więcej.

Jakim cudem ludzie po drodze uwierzyli w to, że ich wartość jednak zależy od czynników zewnętrznych? Ma to zapewne swoje cele – niskie poczucie własnej wartości wiąże się z byciem posłusznym i nie wychylającym się uczestnikiem społeczeństwa. Nie musisz jednak być tego uczestnikiem. Nie musisz wierzyć w to, że cokolwiek daje Ci wartość, bo wtedy zapominasz o wartości, którą już posiadasz.

Oczywiście z początku może wydawać Ci się trudne zrezygnowanie ze wspierania poczucia własnej wartości przez czynniki zewnętrzne – ale z czasem zaczniesz dostrzegać tą wartość w Tobie, jednocześnie nie odnajdując jej w rzeczach materialnych, certyfikatach czy liczbie znajomych na portalu facebook.

Filary poczucia własnej wartości

Psychoterapeuta Nathaniel Branden w książce "6 filarów poczucia własnej wartości" wymienia takie filary:

  1. Praktyka świadomego życia
  2. Praktyka samoakceptacji
  3. Praktyka odpowiedzialności za siebie
  4. Praktyka asertywności
  5. Praktyka życia celowego
  6. Praktyka prawości

Najważniejszym więc krokiem w odnajdywaniu poczucia własnej wartości jest zrozumienie, że Twoja wartość jest w Tobie od zawsze – nienaruszona.

Zawsze byłeś, jesteś i będziesz wartościowym człowiekiem – bezwarunkowo. Jesteś istotą, która dostała szansę życia na Ziemi i niech to będzie wystarczającym powodem do tego, aby docenić swoją nieskończoną wartość.

Bezwarunkowe poczucie własnej wartości

A gdy czujesz się bezwarunkowo wartościowy, stajesz się nagle wolny. Zaczynasz rozumieć, że bez względu na to, jak wyglądasz, jakim samochodem jeździsz i ile masz na koncie, jesteś wartościową osobą, a Twoje poczucie własnej wartości jest stabilne jak skała. 

Wiesz, że zasługujesz na szacunek i dobre traktowanie, bo jesteś tak samo wartościowym człowiekiem jak inni. Jesteś gotowy na to, aby spełniać swoje marzenia, osiągać swoje cele i próbować swoich sił, bo jesteś tak samo wartościowym człowiekiem jak inni. 

Wiesz, że nawet nie mając nic i mając trudną przeszłość, możesz iść przez życie z podniesioną głową, bo bez względu na okoliczności, jesteś tak samo wartościową osobą jak inni. Twoje poczucie własnej wartości wspiera Cię i motywuje w stawianiu kolejnych kroków na wyboistej drodze życia. Twoje poczucie własnej wartości dodaje Ci odwagi do podejmowania ryzyka, a gdy upadniesz, jesteś świadom tego, że Twoja wartość na tym nie ucierpiała - podnosisz się i próbujesz dalej. A Twoje poczucie własnej wartości nadal Cię wspiera.

Poczucie własnej wartości wynikające ze zrozumienia, że jesteś bezwarunkowo wartościowy sprawia też, że masz więcej empatii. Patrząc na innych ludzi zaczynasz rozumieć, że są oni tak samo wartościowi jak Ty. I znów - bez względu na to, czy są wykształceni czy nie, czy są biedni czy bogaci, ładni czy brzydcy, Ty masz w stosunku do nich szacunek i zrozumienie, bo wiesz, że są tak samo wartościowi jak Ty. I nawet jeśli ich poczucie własnej wartości jest niskie, Ty dostrzegasz w nich bezwarunkową wartość.

Gdy Twoje poczucie własnej wartości staje się wysokie, rozumiesz, że nikt nie ma prawa Cię krzywdzić tylko dlatego, że ma coś, czego Ty nie masz - więcej pieniędzy, sławę czy dokonania. Bo to nie ma znaczenia. Jesteś wolny.

Zamknij oczy i zobacz jakie to wspaniałe uczucie, gdy powiesz do siebie:

„Jestem bezwarunkowo wartościowy”

Witaj w świecie, w którym poczucie własnej wartości jest czymś naturalnym i prawdziwym.

Przeczytaj również artykuł Samoocena, w którym piszę o innych czynnikach, które wpływają na poczucie własnej wartości.