Coworking, czyli wynajem biurka
Biura coworkingowe powstają jak grzyby po deszczu i zyskują coraz większą sympatię freelancerów i właścicieli mikroprzedsiębiorstw. Czym jest coworking i dlaczego taka forma pracy może pozytywnie wpłynąć na Twoją produktywność?
Dopóki nie doświadczyłem pracy w nowoczesnych i kreatywnych przestrzeniach, bardzo lubiłem pracować w domu. W końcu to takie wygodne. Kojąca cisza. Wszechobecny spokój. Oszczędność czasu. No i jakby co, zawsze jest blisko do lodówki.
Tylko... Ile można siedzieć ciągle w tej samej przestrzeni? Wystarczająco długo pracowałem w domu. W końcu dorwało mnie znudzenie i blokada twórczego myślenia. Brakowało mi bodźców, ludzi, ruchu i aktywności.
Spróbowałem coworkingu. To bardzo modne ostatnio pojęcie i w pełni zasługuje ono na swoją reputację.
Coworking to praca we współdzielonym biurze. To przestrzeń, w której właściciel podnajmuje biurka jako pojedyncze miejsca pracy. Dobry coworking jest przestrzenią przyjazną, przestrzenną, inspirującą, sprzyjającą nawiązywaniu nowych kontaktów.
Kto z tego korzysta? Osoby, które nie potrzebują całego biura lub których nie stać na wynajęcie czegoś większego. Z coworkingu zwykle korzystają freelancerzy, startupy i właściciele jedno- lub kilkuosobowych firm.
Przeprowadzone niedawno badania w ramach Global Coworking Survey 2012 pokazały w jaki sposób praca w coworkingu jest odbierana przez osoby, które z niego korzystają:
- 71% badanych stwierdziło, że ich kreatywność wzrosła odkąd dołączyli do coworkingu,
- 62% powiedziało, że ich standard pracy wzrósł.
Jako bywalec poznańskiego coworkingu Business Link AIP zauważyłem jeszcze dwie istotne korzyści, które przekonują mnie do takiej formy pracy.
1. Pracując w domu narażasz się na ciągle te same bodźce, które wywołują stare nawyki. Wszystko, co znajduje się w Twoim mieszkaniu lub domu nie pozostaje obojętne na Twoją zdolność do bycia skoncentrowanym na swojej pracy. W zasięgu ręki masz dziesiątki rozpraszaczy. Kusi lodówka, kusi kanapa, kuszą ulubione książki i seriale.
Rozwiązaniem jest wydzielenie sobie miejsca pracy, w którym nie będziemy robić nic innego. To może pomóc w oddzieleniu się od tych wszystkich przyzwyczajeń i skupieniu się na pracy. Nie wszyscy jednak mają taką możliwość, ze względu na małą przestrzeń lub współlokatorów.
Przestrzeń coworkingu dostarczy Ci nowych bodźców i od samego początku możesz tam budować nawyki produktywnego, twórczego i konsekwentnego działania.
Inspirująca przestrzeń CoCo w Minneapolis (USA)
2. Drugą ważną dla mnie zaletą coworkingu jest networking, czyli możliwość poznawania przedsiębiorców z różnych branż. Rozmowę możesz nawiązać praktycznie w każdej chwili, ale dobre biura coworkingowe organizują regularne spotkania integracyjne.
Niejednokrotnie byłem podmiotem lub świadkiem spontanicznie nawiązanej współpracy przy okazji krótkiej rozmowy w przerwie od pracy. Nie doświadczysz tego siedząc w domu :)
Biura coworkingowe zwykle są projektowane tak, aby przestrzeń biurowa sprzyjała bezstresowej i twórczej pracy, wysokiej koncentracji i odpowiedniej dynamice relacji między wynajmującymi biurka.
Co w sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest dużo osób, które często się wiercą, rozmawiają i się dźwięcznie śmieją? Z pewnością trochę trudniej będzie się skoncentrować, warto więc zainwestować w dobre słuchawki. Mimo to, okazuje się, że we wspomnianym wcześniej badaniu aż 68% osób stwierdziło, że w coworkingu łatwiej im jest się skoncentrować niż domu czy innym miejscu pracy.
Jak wspomniałem wyżej, od kilku miesięcy mam przyjemność być (nieregularnym) bywalcem poznańskiego Business Link AIP. To niezwykle przyjemne i profesjonalne biuro coworkingowe z kreatywnymi salami szkoleniowymi. Oprócz tego, że pojawiam się tam od czasu do czasu, prowadzę tam szkolenia i organizuję spotkania swojego zespołu. Ci z Was, którzy byli choć raz na poznańskim spotkaniu MeetPRO, doskonale znają klimat Business Linka. Z czystym sumieniem mogę polecić Wam to miejsce.
Business Link AIP w Poznaniu
Aby znaleźć dobre miejsce coworkingowe warto najpierw dobrze się rozejrzeć. W większości biur nie powinno być problemu z tym, abyś przyszedł na 2 godzinki w celu darmowego przetestowania miejsca pracy. Zadzwoń i zapytaj o to.
Po prostu wpisz w Mapy Google frazę „Coworking + [Twoje miasto]“ i sprawdź jakie są możliwości coworkingowe w Twoim mieście. Poniżej mapa z miejscami coworkingowymi w Warszawie:
Zachęcam do zrobienia sobie rajdu po coworkingach w odpowiadającej Ci lokalizacji. Wybierz ten, w którym Twoja produktywność i kreatywność wystrzeli w górę.
Jak wyglądają ceny biur coworkingowych? Zwykle dostępne są różne pakiety, które umożliwiają pracę przy wybranym biurku kilka lub kilkanaście dni w miesiącu, albo non-stop. Stały dostęp do miejsca pracy to zwykle koszt od 300 do 500 zł.
Przyjrzyj się też dodatkowym inicjatywom, które są organizowane przez wybrane biura coworkingowe – im więcej się dzieje, tym lepiej. Każdy event lub spotkanie integracyjne to szansa na rozkwit Twojego biznesu.
Pamiętaj, że jednym z ważniejszych czynników sukcesu w biznesie jest wychodzenie do ludzi i uprawianie aktywnego networkingu. Praca w biurze coworkingowym daje Ci taką możliwość. W połączeniu z dobrze zaprojektowaną przestrzenią takie miejsce pracy może znacząco przyczynić się do zwiększenia produktywności i efektywności Twoich działań.
Jeśli miałeś okazję korzystać lub aktualnie korzystasz z coworkingu – podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.