Akademia owocnego życia
Po 10 miesiącach intensywnej pracy całego zespołu przedstawiam Ci mój nowy edukacyjny projekt, który raz na zawsze zmieni sposób, w jaki rozwijasz swoje umiejętności. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw uporządkowanych, opartych na systematycznej praktyce kursów rozwoju osobistego. Zobacz video:
Czym tak właściwie jest platforma rozwoju praktycznych umiejetności? Jak zmienia sposób, w jaki możemy samodzielnie kierować swoją edukacją? Na te pytania najlepiej opowie ten krótki film:
(kliknij w przycisk powyżej, aby przejść na stronę kursów Life Architect)
W tym artykule opowiem Ci krótko o tym, dlaczego ta platforma powstała oraz opowiem o tym, dlaczego kursy są zbudowane tak, a nie inaczej. Dla urozmaicenia przeplatam cały tekst okładkami przykładowych kursów, które już są dostępne na stronie (kliknij w okładkę, aby zobaczyć opis kursu).
Moją życiową misją jest tworzenie alternatywnych rozwiązań dla obecnego systemu edukacji - narzędzi, dzięki którym ludzie będą mogli się uczyć tego, czego nie nauczyli się w szkole.
Pierwszy krok mamy już za sobą - utworzenie platformy rozwoju praktycznych umiejętności było moim najważniejszym celem na rok 2015 (tak naprawdę jest to dopiero początek, bo już w przygotowaniu jest międzynarodowa wersja platformy).
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie mną kierowało przy tworzeniu akademii owocnego życia, zapraszam Cię do przeczytania dwóch niedawno opublikowanych na tym blogu artykułów o podstawowym błędzie naszego systemu edukacji, którym jest pomijanie kluczowych umiejętności życiowych: Szkoła życia, czyli o czym zapomina edukacja oraz Lista umiejętności życiowych.
Razem z 7-osobową ekipą Life Architect pracowaliśmy nad platformą rozwoju praktycznych umiejętności przez bite 10 miesięcy, dzień w dzień. Do współpracy zaprosiliśmy ciekawych ludzi, którzy są naprawdę świetni w tym, co robią.
Oto trzy filary kursów Life Architect
1. Systematyczność
Systematyczność w rozwoju umiejętności sprawia, że staje się on nieodłączną częścią Twojego życia. Twój umysł jest stale pobudzany do wychodzenia ze swojej mentalnej strefy komfortu i podważania swoich dotychczasowych, rutynowych ścieżek myślenia. Każda kolejna cegiełka nowej umiejętności opiera się na tym, co zbudowałeś wcześniej i krok po kroku idziesz do przodu.
Dlatego kursy Life Architect są zbudowane w bardzo prosty sposób:
1 dzień = 1 video + 1 ćwiczenie
Niezależnie od tego, czy realizujesz kurs 5, 10 czy 15-dniowy, każdy dzień kursu to krótkie (10-15 minut) video oraz ćwiczenie, które wykonujesz od razu po obejrzeniu nagrania. Całość zajmuje Ci zwykle od 15 do 30 minut.
Gdy poświęcasz na pracę z kursem 20 minut dziennie, a nie np. 2 godziny raz na kilka dni, rozwój umiejętności jest o niebo skuteczniejszy. Dzięki takiej regularności Twoja podświadomość stale “mieli” to, czego doświadczasz podczas wykonywania ćwiczeń z kursu - nawet wtedy, gdy aktualnie nie zajmujesz się kursem (w psychologii nazywa się to procesem inkubacji).
Oczywiście możesz dopasować cały proces do swoich potrzeb i swojego stylu życia. Jeśli nie masz tych 20 minut dziennie, zaplanuj sobie realizowanie każdego etapu kursu co dwa lub co trzy dni. Trzymaj się jednak swojego planu, aby nie robić dłuższych przerw w kursie.
2. Praktyka
Rozwój osobisty bez ćwiczeń nie ma większego sensu. Niestety większość ludzi odkłada ćwiczenia na bok, skupiając się tylko na ładowaniu wiedzy do swojej głowy. A przecież to właśnie praktyka i eksperymentowanie sprawia, że Twój mózg uczy się nowych zachowań.
Dlatego każdy kurs Life Architect jest oparty przede wszystkim na praktycznych ćwiczeniach. Ćwiczenia są nieodłącznym elementem każdego dnia kursu. Spora część każdego nagrania video jest poświęcona omówieniu ćwiczenia na dany dzień. Szacuję, że każdy kurs to około 20% esencji najważniejszej wiedzy i 80% praktyki.
Wszystkie ćwiczenia są oparte o metody coachingowe - są pobudzające, zmieniające perspektywę i dające do myślenia, czasami na cały dzień. Mają na celu angażować Cię na wiele różnych sposobów. Niektóre polegają na odpowiadaniu sobie na dające do myślenia pytania, inne na podjęciu się jakiegoś działania “w terenie”, jeszcze inne są ciekawymi eksperymentami, które mogą dać zaskakujące efekty.
3. Proces
Rozwój osobisty większości ludzi jest chaotyczny i przypadkowy. Ciągłe skakanie od tematu do tematu, wykonywanie losowych ćwiczeń i zapominanie o podstawach skutecznej zmiany to powody braku realnych efektów w pracy nad sobą.
Każda umiejętność to zbiór działań i nawyków myślenia, które składają się w jedną całość. Dlatego w kursach Life Architect proces nabywania umiejętności zawsze składa się z kilku lub kilkunastu etapów i kluczowe jest, aby przejść przez te etapy w odpowiedniej kolejności. Niektóre ćwiczenia mają sens tylko wtedy, gdy wcześniej wykonałeś inne ćwiczenia, będące fundamentem dla kolejnych kroków rozwoju danej umiejętności.
Wszystkie kursy Life Architect są przemyślane tak, aby poprowadzić Cię z punktu A do punktu B.
Dzięki temu, że udało nam się wszystkie trzy zasady zawrzeć w jednej, spójnej formule kursów, stworzyliśmy proste narzędzie coachingowe o wyjątkowo wysokiej skuteczności.
Gdzie to się wszystko odbywa? Online. Każdy kurs jest dostępny przez internet w intuicyjnym Panelu Life Architect, z którego możesz korzystać z każdego miejsca na Ziemi, za pomocą każdego urządzenia mobilnego. Wręcz zachęcam do tego, aby pracować z kursem w różnych miejscach - w parku, w kawiarni, wspólnie z bliskimi - ruch i zmiana miejsca bardzo sprzyjają pobudzaniu Twojego umysłu do uczenia się nowych rzeczy.
Autorzy kursów
Oczywiście sama forma kursów to nie wszystko. Moim głównym celem przy tworzeniu tej platformy było nawiązanie współpracy z ludźmi, którzy pasjonują się i znają się na tym, co robią. Zależy mi na tym, aby integrować środowisko rozwoju osobistego i wzajemnie wspierać się z tymi, którzy robią dobrą robotę.
Do współpracy zapraszałem tylko osoby, które znam osobiście i których praca nie jest mi obca. Łącznie ze mną kursy Life Architect to obecnie 7 autorów - psychologów, coachów, trenerów i innych specjalistów swoich dziedzinach.
Umiejętności
Jest tak wiele umiejętności, które powinny być częścią programu nauczania w szkole podstawowej i na innych etapach naszej edukacji. Nie mówię tutaj tylko o typowych umiejętnościach miękkich, które są w standardowej ofercie wielu firm szkoleniowych.
Naszym celem było tworzenie kursów, które pozwolą nam nabyć również mniej powszechne, a równie ważne umiejętności, takie jak budowanie szczęśliwej rodziny, zmiana nawyków żywieniowych, uprawianie ruchu fizycznego czy myślenie w przedsiębiorczy sposób.
Mam nadzieję, że wybrałeś już dla siebie kurs, który interesuje Cię najbardziej. Napisz w komentarzach co myślisz o naszej nowej platformie i jakie jeszcze kursy chciałbyś na niej zobaczyć.