3 sposoby na zaufanie do siebie

Zaufanie do siebie to bez wątpienia jeden z kluczowych czynników pewności siebie. Gdy jesteśmy przepełnieni wewnętrznymi konfliktami i ciągłymi wątpliwościami, tracimy kontakt z tym, co w nas najlepsze. Jak więc zaufać sobie i zbudować na tej bazie zdrowe poczucie własnej wartości?

Wyobraź sobie, że masz znajomego, któremu nie ufasz. Jakie masz do niego podejście? Prawdopodobnie będziesz podejrzliwy. Trudno Ci będzie poprosić go o przysługę. Nie będziesz w pełni wierzył w jego obietnice. Będziesz utrzymywał w sobie pewien dystans, który nie pozwoli Ci zaprzyjaźnić się z tą osobą.

Dokładnie tak samo będziesz traktował siebie, jeśli sobie nie ufasz. Będziesz sobie podcinał skrzydła. Jeśli coś sobie postanowisz, zaraz odezwie się drugi głos, który zacznie w to wątpić. Będzie Ci brakowało wiary w siebie i nie będziesz czuć, że możesz na sobie polegać.

Ta wewnętrzna niepewność jest jak wirus, który infekuje całą naszą psychikę. Nie pozwala nam czuć się dobrze z samym sobą i sprawia, że ciągle brakuje nam wewnętrznej stabilności. Musimy walczyć ze swoim wewnętrznym krytykiem o choćby odrobinę pozytywnej energii, która pozwoliłaby nam udowodnić, że jednak jesteśmy godni zaufania. Ale dobrze wiemy, że nawet największe zasługi nic nie zmienią - brak zaufania do siebie to nawykowy, zautomatyzowany sposób myślenia i żadne argumenty tutaj nie pomogą.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz nic sobie udowadniać. Jeśli chcesz uwolnić się od tego mentalnego wirusa, musisz po prostu na nowo zbudować ze sobą relację pełną zaufania. Gdy sobie ufasz wszystkie części Twojej osobowości zamiast być zwrócone przeciwko sobie, wreszcie są w jednej drużynie. Wspierają się i wzajemnie sobie kibicują - bo przecież wszystkie mają jeden wspólny cel. Jest nim dobro całego systemu - Twoje dobro.

Zbudowanie trwałego i nienaruszalnego zaufania do siebie to często długa droga. Piszę o tym szerzej w swojej książce “Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” ponieważ uważam, że dobra relacja z samym sobą jest kluczowym czynnikiem szczęścia i mentalnego dobrobytu.

Na szczęście zaufanie do siebie nie jest zero-jedynkowym zjawiskiem. Nie jest tak, że to zaufanie albo jest, albo go nie ma. Możemy bowiem sobie ufać w sposób niepełny, dając sobie pewnego rodzaju kredyt zaufania (to dobry pomysł na pierwszy krok, kiedy nie czujemy się jeszcze w pełni dobrze z nowym spojrzeniem na samego siebie). Możemy ufać sobie w jednej sytuacji, a w innej być pełni wątpliwości. Możemy też ufać sobie na głębokim, fundamentalnym poziomie (wtedy to zaufanie jest jak sieć długich korzeni dających nam wspaniałe poczucie stabilności i wewnętrznego spokoju).

Dzisiaj zaproponuję Ci 3 proste sposoby, dzięki którym zrobisz pierwszy krok w kierunku zaufania sobie. Każdy z nich pozwoli Ci spojrzeć na siebie i swoje wnętrze z nowej perspektywy.

1. Ucz się psychologii

Wciąż zachodzę w głowę, dlaczego psychologii nie uczy się w szkołach. Przecież gdy nie wiemy, jak działa nasza psychika, nie rozumiemy mechanizmów i impulsów, które nami kierują. Boimy się tego, co jest dla nas obce i niezrozumiałe, a ten strach jest podstawą braku zaufania do siebie.

Im lepiej zrozumiesz jak funkcjonuje człowiek, tym bardziej będziesz wyrozumiały dla swoich ułomności i błędów, które popełniasz na co dzień.

stack-of-books-vintage-books-book-books

Będziesz bowiem wiedział, że nie wynikają one z Twojej głupoty (jak pewnie nie raz pomyślałeś), ale raczej z destrukcyjnych nawyków czy ograniczających przekonań, które nabyłeś w szkole czy w dzieciństwie. Im większa będzie Twoja wiedza na temat działania mózgu, tym bardziej zrozumiesz, że w Twojej psychice nic nie dzieje się przez przypadek.

Każda część Twojej osobowości działa dla dobra całego systemu, nawet jeśli czasami ma na to kiepski i mało skuteczny sposób.

Jak możesz uczyć się psychologii? Możesz wybrać się do księgarni, odnaleźć półkę z książkami w tym temacie i wybrać tę, która najbardziej Cię na ten moment interesuje. Nie wpadnij tylko w pułapkę kupowania kolejnych poradników mówiących o tym, jak zmienić swoje życie. Oczywiście mogą być bardzo przydatne, ale zwykle są one dość ubogie w rzetelną, psychologiczną wiedzę. W księgarniach wybór jest ogromny, dlatego na dobry początek mam dla Ciebie kilka propozycji:

  • Inteligencja emocjonalna, Daniel Goleman
  • Dzień dobry... i co dalej, Eric Berne
  • Mowa ciała, Allan Pease
  • Siła nawyku, Charles Duhigg
  • Motywacja i osobowość, Abraham Maslow
  • W stronę psychologii istnienia, Abraham Maslow
  • Ciszej proszę..., Susan Cain
  • Psychologia miłości, Bogdan Wojciszke
  • Jak uczy się mózg, Manfred Spitzer
  • Psychologia ewolucyjna, David M. Buss

Innym sposobem na rozwój w tej dziedzinie jest Youtube - odszukaj kanały, które zajmują się psychologią. Jest tego całe mnóstwo.

2. Podważaj autorytety

To, że ktoś jest sławny lub ma "dr" przed nazwiskiem nie znaczy, że ma monopol na posiadanie racji. Ślepa wiara w autorytet upośledza Twoją umiejętność samodzielnego myślenia. Sprawia, że skreślasz siebie na rzecz ludzi “ważnych”.

Nie chodzi o to, abyś nie miał autorytetów - chodzi raczej o to, abyś nie traktował ich jako nieomylnych nadludzi, którzy są kilka poziomów wyżej od Ciebie. Możesz być pewien, że jeśli zaufasz sobie i przestaniesz prowadzić wewnętrzną wojnę, będziesz wiedział jak pokierować swoim życiem znacznie lepiej niż jakikolwiek guru czy ekspert.

pexels-photo-96939

"Gdy tylko sobie zaufasz, będziesz wiedział, jak żyć."JOHANN WOLFGANG VON GOETHE

Gdy kierujesz się kogoś pomysłem na Twoje życie, ryzykujesz, że ten pomysł będzie zupełnie nietrafiony. Że będzie nieadekwatny do tego, czego tak naprawdę pragniesz i potrzebujesz. A to najlepszy sposób do zniszczenia zaufania do siebie. Bo gdy w głębi serca czujesz dyskomfort zmuszając się do działań narzuconych przez kogoś innego, w Twojej głowie może zrodzić się myśl “coś jest ze mną nie tak”.

Problemem wtedy nie jest to, że brakuje Ci zapału, aby iść wybraną ścieżką. Problemem jest to, że zmuszasz się do podążania ścieżką, która nie jest Twoja.

Dlatego regularnie zadawaj sobie następujące pytania:

  • Co jest dobre dla mnie?
  • Co ja o tym myślę?
  • Gdybym to ja miał podjąć decyzję, co bym wybrał?
  • Czego w tym momencie najbardziej potrzebuję?

3. Szukaj odpowiedzi w sobie

Zanim powiesz "nie wiem" lub "potrzebuję pomocy" poświęć czas na odszukanie rozwiązania w sobie. Wiesz dużo więcej, niż Ci się wydaje. Usiądź w ciszy, zamknij oczy i spokojnym głosem wewnętrznym zadaj sobie odpowiednie pytanie. Poczekaj na odpowiedź. Prędzej czy później przyjdzie do Ciebie słowo, symbol lub wyobrażenie, które będzie dla Ciebie wskazówką.

Jeśli napotkasz na swojej drodze jakiś problem lub wyzwanie, nie zakładaj z góry, że sobie z nim nie poradzisz. Zanim sięgniesz po pomoc gdzieś indziej, spróbuj samodzielnie sobie z tym poradzić. Usiądź z kartką papieru i zaufaj, że możesz sam znaleźć rozwiązanie z tej sytuacji. Zastanów się:

  • Co mogę zrobić, aby znaleźć rozwiązanie?
  • Co musiałoby się stać, aby ten problem przestał być problemem?
  • Co bym zrobił, gdybym musiał samodzielnie sobie z tym poradzić?

zajrzyj wgłąb siebie

Gdy będziesz praktykował takie rozmowy z samym sobą regularnie, nawiążesz ze sobą zupełnie nową jakość relacji. Odkryjesz, że masz w sobie to, czego zawsze szukałeś na zewnątrz.

W mojej książce "Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” poświęciłem cały rozdział na metodę myślenia pytaniami. To technika, z której możesz korzystać zawsze i wszędzie, wnosząc swoje myślenie na zupełnie nowy poziom. Zadawanie sobie pytań to jak bycie coachem dla samego siebie, cały czas.

Nie traktuj wymienionych sposobów jako szybkie i łatwe techniki do zastosowania i zapomnienia, bo wiele w ten sposób stracisz. Podejdź do każdego z nich całkiem serio i daj sobie czas na refleksję i praktykę. Każdy krok w kierunku większego zaufania do samego siebie zmieni Cię od środka w małym stopniu. Gdy tych kroków zrobisz więcej, Twoja relacja z samym sobą nabierze nowych kolorów. Będzie dobrym fundamentem dla zdrowego poczucia własnej wartości i naturalnej pewności siebie.

Krok po kroku, proces odkrywania siebie i odnajdywania własnej ścieżki życiowej, przejdziesz w trakcie mojego 30-dniowego kursu "4kroki do odkrycia swojej ścieżki życiowej". W zaciszu swojego domu, poprzez ćwiczenia dowiesz się, jak uwolnić się od ograniczających Cię schematów, nawiązać kontakt z własną intuicją i uwolnisz swoją naturalną, autentyczną motywację do działania. Zachęcam Cię do zapoznania się z programem kursu. 

Napisz w komentarzach, który z tych trzech sposobów trafia do Ciebie najbardziej i dlaczego. Co zrobisz w pierwszej kolejności, aby zwiększyć swoje zaufanie do siebie?