Zabawy z dialogiem wewnętrznym

NLP daje Ci możliwość zmiany stanu emocjonalnego dosłownie w kilkanaście sekund. Najlepszym na to sposobem jest zmiana swoich często wrednych dialogów wewnętrznych, które niejednokrotnie...

NLP daje Ci możliwość zmiany stanu emocjonalnego dosłownie w kilkanaście sekund. Najlepszym na to sposobem jest zmiana swoich często wrednych dialogów wewnętrznych, które niejednokrotnie przyczyniają się do powstawania stresu lub braku motywacji.

Na szczęście ten wewnętrzny łobuz to coś, nad czym możesz mieć całkowitą kontrolę. Z marudzącego krytyka zmienimy go w dodającego Ci otuchy i siły sługę :) W tym artykule poznasz kilka najskuteczniejszych sposobów na zamianę krzyku w śmiech, smutku w radość oraz stanu „nic mi się nie chce” w stan dzikiej motywacji!

U osób, które nie mają kontroli nad swoim dialogiem wewnętrznym, jest on niestrudzonym komentatorem wszystkiego, co się wokół tych osób dzieje. Komentuje dosłownie wszystko – ludzi, których spotykają (ich wygląd, zachowanie, wypowiedzi), wydarzenia, w których uczestniczą. Komentuje też ich pomysły (lub ich brak) i działania (lub ich brak) a także wyraża opinie na ich temat.

A Ty, masz taki głos? A jeśli tak, to czy identyfikujesz się z tym głosem? Czy sądzisz, że ten głos to Ty?

Zastanów się nad tym. Tak naprawdę nie jesteś swoim dialogiem wewnętrznym. To pewien wytwór Twojej wyobraźni, który ukształtował się w toku ewolucji i towarzyszy człowiekowi od momentu, w którym nauczył się on posługiwać językiem.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że większość ludzi na świecie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że cały czas do siebie gada! Wynikiem tego jest fakt, iż nie mają zupełnie kontroli nad swoim wewnętrznym krytykiem. A ma on ogromny, wręcz kluczowy wpływ na to jak się czujemy. Zawartość tego, co on do nas mówi, a także zabarwienie intonacji głosu wewnętrznego potrafi w kilka sekund zmienić nasz stan emocjonalny.

Jakie są Twoje dialogi? Czy rano mówisz do siebie zniechęcającym głosem „znowu… k****… do roboty…”? Czy może jest to „czeka mnie nowy, cudowny dzień!!!”?

Gdy masz podjąć się jakiegoś wyzwania słyszysz „przecież ja i tak nie dam rady, to nie ma sensu…”? Czy może „to będzie dla mnie bułka z masłem, już się nie mogę doczekać!”?

Twoje dialogi wewnętrzne definiują to jakie masz życie. Od nich zależy to czy się nudzisz czy raczej świetnie bawisz. Możesz wprowadzić ogromne zmiany w tym jak żyjesz tylko poprzez zmianę tego co do siebie mówisz i jak do siebie mówisz.

Zanim więc zaczniesz zmieniać swoje wewnętrzne głosy, dobrze by było nastawić uszy na to co się dzieje w środku Twojej głowy. Świadomość procesów myślowych, które tam zachodzą to pierwszy krok do jakiejkolwiek pracy nad sobą. W tym celu zamknij oczy i wyobraź sobie siebie w różnych życiowych sytuacjach. Wybierz kilka ważnych dla Ciebie sytuacji, np. randka z nowo poznaną dziewczyną, pierwszy dzień w nowej pracy, podejmowanie się nowego wyzwania, myślenie o swoich celach życiowych, ocena swoich możliwości, nauka na egzamin. Dokładnie wyobraź sobie siebie w tych sytuacjach i wsłuchaj się w to, co do siebie wtedy mówisz. Jakich dokładnie słów używasz myśląc o tym, co w tych kontekstach robisz? W jaki sposób mówi Twój głos wewnętrzny, jakiej intonacji używa? Jakie emocje odczuwasz, gdy do siebie tak mówisz?

Teraz gdy już znasz sposób, w jaki komunikuje się z Tobą Twój wewnętrzny krytyk, możesz zacząć bawić się w zmianę jego sposobu mówienia. Za każdym razem gdy coś zmienisz, obserwuj jak to wpływa na Twój stan emocjonalny. Nawet drobna zmiana dialogu wewnętrznego potrafi znacząco wpływać na to jak się czujesz,dlatego efekty będą z pewnością bardzo wyraźne.

Poniżej znajdziesz 7 najskuteczniejszych sposobów na uzyskanie kontroli nad swoimi mniej lub bardziej wrednymi dialogami (jeśli oczywiście takowe posiadasz). Do każdego sposobu wybieraj inny kontekst, w którym do siebie mówisz określone rzeczy. Przerób tak większość swoich dialogów a diametralnie zmienią się Twoje emocje każdego dnia. Do dzieła!

1. Na początek zastanów się po co właściwie ten głos w ogóle się odzywa. Innymi słowy, odkryj intencję Twojego dialogu. Spytaj go „co chcesz przez to osiągnąć?”, „jaki masz cel gdy to mówisz?”. Odpowiedzi uzyskasz od razu i często uświadomisz sobie, że rzeczywiście intencja Twojego dialogu jest jak najbardziej pozytywna. Czasami będzie to chęć zapewnienia Ci bezpieczeństwa, uniknięcia porażki lub dodania Ci motywacji do działania. Gdy już wiesz jaki był jego cel, podziękuj mu za to, a on odpuści. Świadomość tej intencji pozwoli Ci w inny niż zniechęcanie sposób zapewnić sobie to, co było celem wewnętrznego krytyka.

2. Gdy zidentyfikujesz jakieś konkretne zdanie wypowiadane i powtarzane przez Twojego wewnętrznego krytyka, które wprawia Cię w negatywne emocje (np. „nigdy nic nie osiągniesz”, „nie zasługujesz na szczęście”), zrób następującą rzecz. Powiedz w myślach to zdanie w ten sam sposób, tylko że między poszczególnymi słowami zrób 2 sekundy przerwy.Słowa wypowiadaj normalnie, a między nimi daj 2 sekundy ciszy. Zobacz, jak to zmienia emocje związane z tym dialogiem. Ten sposób łamie wzorzec sprawiając, że przekaz traci ładunek emocjonalny. Następnie pójdź krok dalej i powiedz do siebie to samo zdanie, tylko z 4-sekundową przerwą. Jak się czujesz?

3. Zmień intonację, głośność, szybkość i inne submodalności (parametry) Twojego dialogu. Sprawdź jak na Ciebie działa cichy szept, przyspieszone tempo lub znudzona intonacja. Jeśli chcesz pozbyć się negatywnych emocji sprawdź co się dzieje gdy zmniejszysz intensywność dialogu, a jeśli Twoim celem jest wzmocnienie pozytywnej energii, zrób odwrotnie. Testuj różne warianty i mając zamknięte oczy obserwuj swoje emocje. Możesz też zupełnie zmienić dialog nadając mu na przykład głos Myszki Mickey albo Arnolda Shwarzenegera. Baw się tym procesem, a gdy znajdziesz najskuteczniejsze warianty kombinacji różnych parametrów dialogu, zapamiętaj je i korzystaj z nich jak najczęściej.

4. Ten punkt może być nieco drastyczny i zbyt wulgarny dla niektórych, ale uwierz mi – działa doskonale. A czego się nie robi dla spokoju i lepszego samopoczucia? Richard Bandler, twórca NLP powiedział kiedyś, że ma specjalną mantrę, z której korzysta za każdym razem gdy ma denerwujące go dialogi wewnętrzne. Ta mantra brzmi: „ZAMKNIJ SIĘ K****!!!” i należy ją powtórzyć kilka razy w myślach, aż odczuwając głęboką ulgę nastanie niczym nie naruszona cisza w głowie ;)

5. Gdy myślisz o swoich celach, włącz muzykę, która Cię motywuje.Niech to będzie jakiś energiczny utwór, który od razu włączy w Tobie uczucie nieograniczonej motywacji. Tego typu muzykę znajdziesz na przykład w filmach wojennych. Gdy przy takiej muzyce będziesz planował swoje cele, zupełnie zmienią się Twoje wewnętrzne dialogi.

6. Przy negatywnych dialogach akcentuj końcówkę zdania do góry,aby brzmiało ono jak pytanie. Taka intonacja definiuje to zdanie jako wątpliwe, przez co traci ono negatywny przekaz emocjonalny. Natomiast przy pozytywnym dialogu końcówkę zdania akcentuj w dół, tak aby brzmiało jak polecenie. Wtedy przekaz emocjonalny jest silniejszy a Ty czujesz się jeszcze lepiej :)

7. Ćwicz eksternalizację dialogów wewnętrznych. Innymi słowy zacznij mówić na głos wszystko to, co sobie myślisz. Myśl głośno. To ćwiczenie w świetny sposób da Ci świadomość Twoich dialogów i bardzo możliwe, że będziesz mocno zaskoczony zawartością tego, co usłyszysz. To już samo w sobie będzie zmieniającym doświadczeniem, bo zdasz sobie sprawę z chaosu, który czasem panuje w środku Twojej głowy. Możesz iść na całość i zdecydować się na całkowitą eksternalizację dialogów w każdym kontekście przez określony okres czasu (wtedy reakcje innych ludzi w sklepie lub na ulicy mogą być bardzo interesujące ;) lub robić to tylko wtedy, gdy wokół Ciebie nikogo nie ma. Jest jeszcze inny wariant tego ćwiczenia, w którym zamiast wypowiadania na głos treści dialogu, możesz spisywać wszystko na kartce.

Wygląda na to, że czeka Cię cała masa świetnej zabawy ze swoim dialogami wewnętrznymi. Testuj powyższe sposoby i ćwicz cały czas. Doświadczaj tego jak łatwo możesz zmieniać swoje emocje. A punkty, które najbardziej Ci przypadną do gustu na zawsze dodaj do swojego zestawu umysłowych narzędzi. Niech Ci służą i dają jak najwięcej wolności, relaksu i radości w każdej chwili Twojego życia!

A jeśli Twój wewnętrzny krytyk nie daje Ci spokoju i potrzebujesz narzędzia, które pozwoli Ci uwolnić się od niego oraz zbudować naturalną pewność siebie, poznaj mój kurs Wolność od Wewnętrznego Krytyka. W ramach kursu otrzymasz 15-dniowy program ćwiczeń coachingowych, materiały do wydruku oraz certyfikat uczestnictwa.