Life Coaching
Life coaching skupia się na wzroście jakości życia poprzez rozwiązywanie osobistych problemów i odnajdywanie drogi do osiągnięcia postawionych celów. Jest mocno nastawiony na rezultaty i stosowanie skutecznych narzędzi.
W tym artykule w kilku prostych słowach przybliżę Ci pojęcie life coachingu. Poznasz na czym on polega, na jakich obszarach się skupia i które umiejętności powinien posiadać dobry coach.
Coaching zakłada, że każdy człowiek ma w sobie wystarczające zasoby, aby poradzić sobie ze swoim problemem.
Dlatego coach nie jest osobą, która zmienia – jest raczej kimś, kto wskazuje kierunek i może dostarczyć potrzebnych narzędzi, dzięki którym osoba coachowana samodzielnie dokona zmiany w swoim życiu lub podejmie się kroków wymaganych do osiągnięcia celu.
Coach jest nauczycielem. Pomaga osobie coachowanej odnaleźć tą właściwą drogę i najbardziej odpowiednie pomysły do realizacji postawionych celów lub rozwiązania konkretnych problemów.
"Nie idź za mną bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź obok mnie i bądź moim przyjacielem." - A.Camus
Life Coaching nie jest terapią. Przeznaczony jest dla osób całkowicie zdrowych, takich, które chcą żyć lepiej, pełniej i szczęśliwiej.
Life coaching jest jednym z głównych obszarów mojej działalności – to fascynujące zajęcie, które za każdym razem zaskakuje mnie na nowo i daje szerokie pole do rozwoju. Każdy problem jest jak łamigłówka i wielką przyjemność sprawia mi jej rozwiązywanie.
W coachingu najcenniejsza dla mnie jest umiejętność zobaczenia w drugiej osobie kogoś znacznie więcej, niż to jak ta osoba postrzega samą siebie. Wierzę w ludzi bardziej, niż oni sami. Dzięki temu szybko dostrzegam tkwiący w nich potencjał i wiem co zrobić, aby oni zobaczyli to samo.
Coach musi też umieć dobrze słuchać – co ciekawe, w większości przypadków osoba coachowana nieświadomie wskaże Ci potencjalne rozwiązanie już w pierwszych minutach opisywania swojego problemu. Jeśli znasz mechanizmy rządzące umysłem, będziesz wiedział, którą kwestię poruszyć aby rozwiązanie problemu było możliwe.
Są sytuacje, w których rozwiązanie nie jest tak oczywiste i trzeba próbować różnych metod. Bardzo często też efekt zależy od determinacji osoby coachowanej, bo to na niej leży odpowiedzialność wprowadzenia niektórych nawyków w życie lub regularne odrabianie coachingowej pracy domowej.
Praca coacha nie jest łatwa i często wymaga ogromnego skupienia uwagi oraz umiejętności zdystansowania się do ładunku emocjonalnego, którym może emanować osoba coachowana. Warto, aby coach na początku sesji ustanowił z klientem raport (niewerbalne porozumienie, wrażenie "nadawania na tej samej fali"), aby zbudować atmosferę zaufania i zrozumienia.
"Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie. Nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań, ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć." - A. Einstein
Wszystkich tych rzeczy można nauczyć się praktykując coaching, ale te najważniejsze wchodzą w krew dopiero po latach praktyki. Ważne jest też ciągłe dokształcanie się na szkoleniach związanych z tematyką coachingu – dla mnie są one zawsze okazją do czerpania wiedzy od najlepszych, którzy są w tej branży od bardzo długiego czasu.
Coach w swojej pracy powinien brać pod uwagę kwestie etyczne. Kodeksów etycznych jest bardzo sporo, i zwykle zawierają w sobie one stwierdzenia typu:
- Zawsze pamiętaj o tym, co jest celem twojej pracy z Klientem, trzymaj się granic tego, na co się z nim umówiłeś;
- Nigdy nie obiecuj Klientowi tego, co nie jest możliwe do osiągnięcia;
- Bądź przyzwoity, działaj na rynku uczciwie, nie podważaj kompetencji innych coachów.
Przykładowy kodeks etyczny coacha możesz ściągnąć tutaj (plik pdf, źródło – Izba Coachingu).
Na rozwiązanie problemu może wystarczyć jedna sesja (sesja zwykle trwa 1 lub 1,5 godziny), lub nawet kilkanaście. Wszystko zależy od charakteru kwestii, nad którą się pracuje oraz nad liczbą celów do osiągnięcia. Sesje mogą się odbywać z częstotliwością jednej w tygodniu, jednej na miesiąc lub rzadziej.
Jakie kwestie są zwykle poruszane na sesjach life coachingu? Oto tematyka, która najczęściej pojawiała się na prowadzonych przeze mnie sesjach w ostatnich kilku miesiącach:
- nieśmiałość, asertywność, pewność siebie,
- motywacja, osiągnięcie konkretnego celu, odnalezienie ścieżki życiowej,
- zarządzanie czasem, organizacja swojej pracy,
- relacje międzyludzkie, związki partnerskie, nawiązywanie relacji,
- emocje, uwalnianie destruktywnych emocji, praca ze stresem,
- zmiana przekonań, zmiana nawyków,
- i wiele innych.
Rzadziej, ale regularnie pojawiają się też między innymi takie kwestie:
- uzależnienie od masturbacji, uzależnienie od czekolady,
- stres przed egzaminem na prawo jazdy,
- chorobliwa zazdrość,
- omówienie pomysłu na biznes.
W ostatnich latach utwierdziłem się w przekonaniu, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne problemy.
Treść tych problemów jest zawsze jak odcisk palca – indywidualna dla każdego człowieka, z dziesiątkami różnych aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę. Jednak struktura tych problemów cały czas się powtarza i po pewnym czasie u uważnego coacha wykształca się pewna intuicja, która szybko podpowiada jaką najlepiej drogę obrać w pracy z klientem. Choć nie zawsze, w większości przypadków głos tej intuicji to głos, którego warto słuchać.
Moda na coaching rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie i to bardzo dobry znak. Ludzie zaczynają rozumieć, że aby iść do coacha, wcale nie muszą być "zepsuci".
Wręcz przeciwnie, decyzja o wzięciu życia w swoje ręce i zobowiązanie się do rozwiązania swoich problemów i osiąganiu wymarzonych celów świadczy o zdrowiu psychicznym i wysokim poziomie świadomości.
Jeśli myślisz o tym, aby zajmować się coachingiem zawodowo, zachęcam do przeczytania artykułu Jak zostać coachem? Część 1 oraz Część 2.
A na koniec zachęcam Cię do obejrzenia 4-minutowej animacji, świetnej metafory zatytułowanej "Jak działa coaching":